Lesníci ostro vystúpili proti vláde, ktorá im škrtla finančné kompenzácie škôd

VYSOKÉ TATRY: Lesy napadnuté lykožrútom
Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRVNL) protestuje proti prístupu štátu. Ministerstvo vnútra SR okresným úradom na konci marca oznámilo, že v súčasnosti nedokáže v plnej výške pokryť lesníkom náhrady za škody spôsobené živočíchmi a rovnako aj náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania na lesných pozemkoch. Lesníkov zároveň vyzvalo, aby v činnosti pokračovali aj bez finančného krytia. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval predseda ÚRV Milan Ovseník.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Boj s lykožrútom je nákladný

„ÚRVNL ostro protestuje proti tomuto postupu štátu, vážne ohrozujúcemu bezpečnosť a zdravie ľudí v horských oblastiach, kde sa nezabezpečujú adekvátne krízové manažmenty na zabránenie šírenia lykožrútového moru,“ uvádza v stanovisku ÚRVNL.

Lesníci nerozumejú tomu, že im štát nedokáže zabezpečiť finančné kompenzácie v plnej výške. V Českej republike v stredu 31. marca vláda oznámila, že v dôsledku znižovania cien dreva navýši kompenzácie lesníkom na 2,8 miliardy českých korún.

V lese je milión kubických metrov kalamitného dreva

Podľa ÚRVNL je na Slovensku badať presne opačný prístup a nariadenia zo strany Štátnej ochrany prírody týkajúce sa ochrany vtáčich území napomáhajú šireniu moru lykožrúta. Aktuálne je v lesoch na Slovensku popadaných približne milión metrov kubických kalamitného dreva.

Práve kalamitné drevo predstavuje živnú pôdu pre lykožrúta, ktorý môže následne napadnúť aj zdravé stromy a ohroziť tak celkové zdravie lesov. Popadané drevo by podľa lesníkov zabralo plochu približne takú veľkú, ako predstavuje 1 500 futbalových ihrísk.

V prípade nezasahovania môže podľa lesníkov vzniknutá situácia ohrozovať bezpečnosť a zdravie ľudí.

ÚRVNL zastupuje vlastníkov súkromných a spoločenstevných lesov na Slovensku. Organizácia spája viac ako 3-tisíc mikropodnikov, ktoré vykonávajú lesné hospodárstva na približne 750-tisíc hektárov lesov vo vidieckych regiónoch Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Ovseník