Lesník sa vyhrážal cyklistovi. Polícia má preveriť, či je spôsobilý mať zbraň

|
Foto: Pixabay.com/bones64

„Máš šťastie, že pod Dorčinou som nemal svoju fujaru .30-06. To by si už nerozchodil“. Takýto odkaz si začiatkom decembra našiel slovenský majster v zjazde Adam Rojček na svojej fanúšikovskej stránke na sociálnej sieti. Jeho autorom je istý Ján Slavkovský, poľovník a lesník.

Pán Slavkovský svoj odkaz medzičasom zmazal, no Rojčekovi bolo jasné, o čo ide. Známy horský cyklista nedávno jazdil na Kráľovej holi. Tam ho zrejme dotyčný poľovník zbadal. Podľa jeho verejne dostupného profilu na sociálnej sieti je, alebo bol totiž tento pán zamestnancom podniku Lesy SR a tiež členom poľovníckeho zväzu. Onou „fujarou“ pravdepodobne myslel pušku, keďže .30-60 (Springfield) označuje náboj kalibru .308. Na incident upozornil portál Biker.sk.

Odkaz poľovníka bajkerov vystrašil. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o planú vyhrážku, incidenty s cyklistami v lesoch nie sú vôbec ojedinelé. Napríklad v máji tohto roka zomrel 54-ročný slovenský cyklista. Pri jazde v lese sa zachytil o nastražené oceľové lanko. Vo Francúzsku zase zomrel britský bajker, ktorého si poľovník údajne pomýlil s diviakom.

Necháme to preveriť políciu

Vyjadrenia poľovníka na adresu profesionálneho cyklistu znepokojili komunitu bajkerov. Preto žiadali, aby sa vyjadril aj Slovenský poľovnícky zväz. „SPZ sa pánovi Rojčekovi touto cestou ospravedlňujeavšak odmieta niesť zodpovednosť za neprimerané správanie a konanie nášho člena pána Slavkovského. SPZ požiada Prezídium policajného zboru Slovenskej republiky o prehodnotenie výrokov p. Slavkovského a spôsobilosť na držanie zbraní a streliva.  Veríme, že pokiaľ sa uvedený skutok preukáže, bude vinník potrestaný,“ píšu poľovníci.

Z príspevkov na sociálnej sieti, ktoré sú verejne dostupné, je pomerne jasné, že spomínaný pán nemá v láske cyklistov, ktorí sa vozia po lese. Okrem toho na svojom profile rád zdieľa články médií, ktoré samy seba označujú za „alternatívne“.

Poškodený les?

Poľovnícky zväz ešte dodal, že aj keď bolo správanie poľovníka neprimerané, nevedia posúdiť, či nedošlo k porušeniu zákona aj zo strany profesionálneho cyklistu. Podľa nich totiž mohlo dôjsť k poškodeniu, či dokonca devastácii lesa.

Adam Rojček pre portál nášVidiek.sk uviedol, že jazdil len na vyznačených trasách určených pre cyklistov. „Išiel som cyklotrasou, ktorá vedie na Kráľovu hoľu, v jednom zhruba dvojkilometrovom úseku táto cyklotrasa súvisí aj s turistickým chodníkom. K devastácii lesa nedošlo,“ vysvetlil cyklista.

„Keďže je na Slovensku zákon ktorý zakazuje cyklistom vjazd na turistické chodníky, tým pádom nás niektorí ľudia považujú za škodnú a tým pádom sa dostávame až do takýchto extrémnych situácii. Pritom spôsobujeme vo finále menšiu škodu lesu, ako peší turisti,“ dodáva.

Cyklisti verzus poľovníci

Slovenský majster v zjazde ďalej dodal, že by bolo fajn, keby sa ľuďom, ktorí sú voči cyklistom zaujatí, trochu otvorili oči a prijali ich medzi seba. A aby sa medzi sebou zbytočne nehašterili turisti, cyklisti a lesníci. Účty si nemieni vybavovať ani s pánom Slavkovským. Rojček si myslí, že mu odvahu dodala sociálna sieť.

„Nechcem pána vláčiť po súdoch, koniec koncov, možno že to bol len silný výrok, bude mi stačiť keď mu bude zbraň odobraná, pretože človek s takýmito názormi nemá čo mať v ruke zbraň,“ uzavrel Adam Rojček.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom