Matečná nepodporí dohodu s Mercosur, dôvodom je bezpečnosť potravín aj úbytok Amazonského pralesa

Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Slovenská národná strana (SNS) bude v tomto i nasledujúcom parlamente hlasovať proti uzavretej obchodnej dohode medzi Európskou úniou (EÚ) a krajinami Južnej Ameriky v združení Mercosur (Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj). Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) to zdôvodňuje vážnymi rizikami v oblasti bezpečnosti potravín, veterinárnymi a rastlinolekárskymi rizikami, ako aj klčovaním Amazonského pralesa pre zvyšovanie poľnohospodárskej produkcie a dvojakým metrom na európskych poľnohospodárov. Agrorezort o tom v piatok informoval agentúru SITA v tlačovej správe.

„Slovenská národná strana nemôže súhlasiť s tým, aby EÚ vymenila nekvalitné a nebezpečné potraviny, klčovanie Amazonského pralesa pre poľnohospodársku produkciu a zlé životné podmienky zvierat za vyššie zisky nadnárodných korporácií,“ povedala Matečná.

„EÚ musí v v prvom rade chrániť svojich občanov, svoje poľnohospodárstvo, život na vidieku a zachovať si líderstvo v ochrane životného prostredia. Toto všetko táto dohoda významne ohrozí,“ tvrdí ministerka.

Kontaminované mäso

Matečná sa vo štvrtok zúčastnila na odbornej diskusii pod názvom „Čo prinesie Slovensku obchodná dohoda so združením Mercosur?“ v sídle Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v Bratislave. Spolu s ňou sa na podujatí zúčastnila hlavná vyjednávačka EÚ pre dohodu s Mercosurom a zástupkyňa generálnej riaditeľky Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre obchod Sandra Gallina.

Len nedávno EÚ čelila škandálu s kontaminovaným mäsom z certifikovaných brazílskych prevádzok, a to napriek ubezpečeniam, že takéto mäso cez hranice EÚ nemôže preniknúť.

„Veterinárne a rastlinolekárske opatrenia a garancie síce na papieri existujú, ale bude to stačiť? Ak sa bude do EÚ dovážať ešte viac potravín z krajín Mercosuru, sú členské štáty EÚ schopné zaručiť ich nezávadnosť?“ opýtala sa Matečná.

„Škandál s brazílskou kuracinou preukázal, že to nedokážu ani dnes. Ako to chce EÚ zvládnuť pri niekoľkonásobne väčších dovozoch? Nemôžeme občanov Slovenska a EÚ vystaviť takémuto riziku,“ upozornila ministerka.

Obchod s medom

Dohoda s Mercosurom zahŕňa napríklad aj obchod s medom, ktorý je pre Slovensko citlivou komoditou. „Neustále opakujem, ako dôležité je preferovať med vypestovaný v lokalite, v ktorej žijeme. Slovensko má bohaté skúsenosti s dovezeným medom z Ukrajiny či Ázie, a nie sú pozitívne. Nielen kontroly medu, ale aj ďalších potravín z tretích krajín, budú stáť členské štáty EÚ ďalšie enormné prostriedky,“ poznamenala Matečná.

Rizikom uvoľnenia obchodu s krajinami Mercosuru je podľa agrorezortu aj dovoz chorôb, ktoré môžu vážne ohroziť naše zvieratá či rastliny. Slovenskí poľnohospodári i záhradkári prichádzajú o úrodu orechov pre vrtivku orechovú, dovezenú z Ameriky.

Obrovské škody v EÚ pácha aj dovezená baktéria xylella fastidiosa, tiež pôvodom z Ameriky. Tá napadá až dvesto rastlín vrátane marhúľ, broskýň, čerešní, višní, viniča či ďateliny. Jediný spôsob, ako ju zničiť, je vypáliť celé územie.

Dôvodom obáv z negatívnych dopadov dohody sú podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nielen potravinové škandály či nízke štandardy v oblasti kvality a bezpečnosti potravín v krajinách Mercosuru, ale aj nižšie nároky na podmienky chovu zvierat či devastovanie Amazonského pralesu v Brazílii, ktoré priamo súvisí s poľnohospodárskou produkciou. Od 70. rokov bola v Brazílii postupne vyklčovaná plocha Amazonského pralesa šestnásťkrát väčšia ako Slovensko.

Obavy z dopadov obchodnej dohody

„Je nevyhnutné zastaviť úbytok lesov kvôli poľnohospodárskej produkcii a nie naopak. Lesy majú zostať lesmi a v prípade potreby ekologického materiálu, ktorým je drevo, majú byť znovu vysádzané na rovnako veľkých plochách. Lesy nemôžu byť zaberané natrvalo,“ dodala Matečná.

Šéfka slovenského agrorezortu už v roku 2016 hlasovala proti uzatvoreniu obchodnej dohody s krajinami Južnej Ameriky v združení Mercosur. V septembri tohto roka počas Rady ministrov EÚ v Helsinkách rokovala o zmluve s ministrami poľnohospodárstva Francúzska a Írska.

Spoločne s nimi vyjadrila vážne obavy z dopadov obchodnej dohody s Mercosurom nielen na životné prostredie, ale aj na poľnohospodárstvo EÚ. Preto pripravujú spoločné vyhlásenie k tejto zmluve. Diskusia o dohode medzi EÚ a Mercosurom trvala dvadsať rokov, k politickej dohode dospeli až v júni tohto roka.

Podstatou dohody je zásadné zníženie existujúcich vysokých colných sadzieb. Clá majú byť postupne eliminované na 93 % colných položiek pre vývoz agropotravinárskych výrobkov z EÚ, únia má liberalizovať 82 % dovezených poľnohospodárskych komodít z krajín Mercosuru. Dohodu ešte čaká ratifikácia v Rade EÚ a v národných parlamentoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR