Ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo chovateľom kompenzáciu sucha viac ako 41 miliónov, stanovilo však podmienku

Chov prasiat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Agrorezort vyplatil pomoc pre chovateľov hospodárskych zvierat cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) ako kompenzáciu minuloročného letného sucha v sume viac ako 41,5 milióna eur. Peniaze sa podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dostali ku chovateľom v rekordnom čase, ešte na konci roka 2022.

Existenčné problémy

Sucho v lete 2022 spôsobilo existenčné problémy a to najmä chovateľom hospodárskych zvierat, teplo zapríčinilo výpadky objemových krmív na úrovni 30 až 50 percent. Jednorázovou finančnou podporou bolo nepriamo podporené aj pestovanie a koneční spotrebitelia.

Podmienka získania kompenzácie

Podmienkou získania kompenzácie podľa agrorezortu bolo, že chovateľ udrží k 31. augustu 2023 minimálne 70 percent zvierat, ktoré deklaroval k 31. augustu 2022 v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat.

Povolená odchýlka predstavuje hodnotu mínus 5 percent. Ministerstvo očakáva, že sa chovatelia budú snažiť deklarované počty zvierat zachovať. PPA bude stav zvierat kontrolovať dvakrát. Agentúra bude pri jednotlivých žiadostiach zohľadňovať presuny zvierat v rámci kategórií zvierat a aj fariem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra