Ministerstvo životného prostredia ocenilo projekt KLÍMA BEST, ktorý sa snaží zvýšiť povedomie a gramotnosť o zmene klímy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klima, klimaticke, priroda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Projekt s názvom KLÍMA BEST (NAJLEPŠIE skúsenosti pre lepšiu KLÍMU) odštartoval 27. apríla 2022 otváracou konferenciou za účasti odbornej verejnosti, nórskych partnerov i slovenských partnerov v sídle Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v Banskej Bystrici.

Boj proti klimatickej zmene

Cieľom projektu, ktorého účelom bolo priniesť výrazné pozitívne zmeny vo vnímaní, informovanosti a v správaní cieľových skupín v boji proti klimatickej zmene, zvýšenie povedomia a gramotnosti ocenilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

„Ako Správca programu SK-Klíma považujeme projekt KLÍMA BEST za vlajkový, ukážkový projekt implementovaný v rámci výzvy „Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy. Projekt naplnil podmienky a ciele výzvy a zameral sa na zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy so zohľadnením princípov informatívneho učenia sa, “ uviedol Denis Knotka, riaditeľ odboru kontroly projektov technickej pomoci a programov nadnárodnej spolupráce z MŽP SR.

Partnerstvo nórskymi organizáciami

Kristína Wimmerová z Občianskeho združenia Ekoenergia, ktoré bolo lídrom projektu, uviedla, že dôležitou súčasťou projektu bolo aj partnerstvo s dvoma nórskymi organizáciami.

SAŽP informovala, že v Bioklimatickom parku Drienová pri Rajci boli verejne prezentované jednoduché praktické opatrenia, na ktoré nadväzovalo niekoľko druhov informačných aktivít.

Medzi aktivity patrili workshopy voda pre klímu, solárne jazdy na elektrobicykloch, festivaly krajiny a klímy, praktické semináre o čistom vykurovaní alebo lektorované prehliadky prírode blízkych opatrení v teréne. Workshopy pre klímu, zamerané na prírodné vodozádržné opatrenia, zaujali aj zástupcov gréckeho a slovenského envirorezortu.

Ukončený projekt

Michaela Pšenáková, zástupkyňa pre komunikáciu SAŽP dodala, že projekt takmer po dvoch rokoch slávnostne ukončili konferenciou v jej sídle a vďaka tomuto projektu prešiel zmenou aj areál agentúry.

„Z praktického hľadiska pribudli dva prístrešky na bicykle, z ktorého jeden disponuje solárnym nabíjaním, kontajner na povrchové zachytávanie dažďovej vody, stanovištia a napájadlá pre hmyz či vtáky, a biodiverzitná lúka s kvitnúcimi druhmi pôvodných rastlín. Tieto opatrenia boli doplnené informačnými podujatiami a propagačno-vzdelávacími materiálmi,“ zdôraznila Pšenáková

Agentúra na záver doplnila, že v rámci projektu bolo otvorené aj Info KLÍMA Centrum v Rajci, ktoré zostáva v prevádzke i po skončení projektu a bude informovať o aktivitách Bioklimatického Parku Drienová, ktoré upozorňujú na klimatickú zmenu ako na problém s najvyššou prioritou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Pšenáková
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)