Mliekarov zachránia iba rozsiahle investície, žiadajú modernizáciu fariem a mliekarní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mlieko, kravy, dojenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podpora investícií do prvovýroby a spracovania mlieka sú požiadavky slovenského mliečneho sektora na práve pripravovaný strategický plán k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (CAP).

Tento základný slovenský dokument budúcej európskej agrárnej politiky podľa prvovýrobcov a spracovateľov mlieka určí, či sa v SR bude vyrábať a spracovávať mlieko aj po roku 2028. Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka nechcú prísť o poslednú šancu, ako modernizovať mliečne farmy a mliekarne. Konštatoval to v pondelok Slovenský mliekarenský zväz (SMZ).

Rozdiel dosiahol 1,8 miliardy eur

„Finančné prostriedky na sedemročné obdobie sú obrovské a budú mať vplyv na celý štát a jeho potravinovú sebestačnosť. Nemôže nám to byť ľahostajné, či ich dokážeme využiť v prospech SR, a či ich nasmerujeme do oblastí, ktoré znížia našu závislosť na dovoze potravín,“ povedal predseda Dozornej rady SMZ Marián Šolty.

Negatívny rozdiel medzi dovozom a vývozom celej agrárnej produkcie SR za rok 2020 dosiahol takmer 1,8 miliardy eur. Dôvody je podľa SMZ potrebné hľadať napríklad aj v tom, že na Slovensku sa za posledných sedemnásť rokov znížil počet dojníc o vyše 40 % a počet prvovýrobných podnikov klesol o viac ako 50 %.

Viacero konkurenčných nevýhod

„Slovenské podniky prvovýroby mlieka dlhodobo hospodária v podmienkach európskeho trhu s mnohými konkurenčnými nevýhodami. Veľkým hendikepom je hlavne obrovský investičný dlh. Podľa analýzy Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) pochádza 76 % ustajňovacích priestorov pre hovädzí dobytok z 50. až 90. rokov minulého storočia. Pozastavenie poklesu počtu dojníc a podnikov prvovýroby mlieka, a tým aj stabilizáciu sektora, vieme dosiahnuť ustálenou dotačnou politikou a najmä investíciami do ustajňovacích priestorov a technológií, napríklad dojární,“ povedala riaditeľka SZPM Margita Štefániková.

Na všetky projektové podpory je v rámci východísk pre tvorbu Intervenčnej stratégie ako základného dokumentu strategického plánu vyčlenených 1,09 miliardy eur na sedemročné obdobie.

„Očakávame, že si sektor prvovýroby mlieka nájde svoje dôstojné miesto v pripravovanom strategickom pláne, a tak bude podporovaný vo väčšom rozsahu, ako tomu bolo doteraz,“ dodal predseda SZPM Alexander Pastorek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander PastorekMargita ŠtefánikováMarián Šolty
Firmy a inštitúcie CAP Spoločná poľnohospodárska politika EÚSZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka