Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diviak
Foto: hunt.czechian.net
25. 06. 2019 11:59 PoľnohospodárstvoPolsko od Náš Vidiek

Mor ošípaných sa blíži k nám, v Poľsku sa rýchlo šíri aj do chovov

Bude mať Poľsko na krku ďalší mäsový škandál? Na poľských farmách sa našli nakazené ošípané. Nie je však vylúčené, že ich je oveľa viac. U našich severných susedov prebieha súd s veterinárom, ktorý chcel sfalšovať výsledky testov.

Africký mor ošípaných je celosvetový problém, ktorý sa Slovensku doteraz vyhýbal. Najnovšie dáta však ukazujú, že sme doslova obkľúčení. Prípady nákazy sa objavili v Maďarsku tesne pri našich hraniciach, ale najnovšie aj v Poľsku.

V regióne bola táto choroba rozšírená najmä medzi diviakmi, no v Poľsku sa vyskytla už aj na farmách. Informuje o tom Slovenská Poľovnícka Komora.

K rozšíreniu infekcie dochádza najmä v lete

Poľovníci upozorňujú, že k rozšíreniu infekcie dochádza najmä v letných mesiacoch. Medzi diviakmi sa mor šíri najmä vo východnom Poľsku. Známe sú aj prípady piatich fariem, na ktorých sa vyskytla nákaza. Niekoľko ošípaných v jej dôsledku uhynulo. Len minulý týždeň boli potvrdené dve ďalšie farmy.

Väčšia z nich sa nachádza v provincii Warmia-Mazuria na severovýchode krajiny. Na farme žilo celkom 21 ošípaných, z ktorých štyri boli pozitívne na AMO a dve uhynuli. Pozoruhodné je, že sa chov nachádza vo veľkej vzdialenosti od ostatných s výskytom nákazy. V máji bol AMO zistený v dvoch veľkých komerčných chovoch s 1 700 a 8 000 ošípanými.

Choroba dokáže zdecimovať celé stavy ošípaných

V septembri zažilo Poľsko menší mäsový škandál. Veterinár v meste Piechy chcel zavolať farmárovi kvôli vzorkám krvi ošípaných, ktoré plánoval vymeniť za negatívne a zamaskovať tak výskyt choroby. Omylom sa však dovolal novinárovi s rovnakým menom. Ten prepis hovoru zverejnil a prípad nebol doteraz uzavretý.

Africký mor ošípaných (AMO) je veľmi nákazlivá choroba, ktorá sa šíri medzi divými sviňami, ale môžu sa ňou nakaziť aj domáce ošípané. Choroba má pomerne rýchly a dramatický priebeh s horúčkou a nevoľnosťou a väčšina prípadov končí úhynom.

AMO dokáže zdecimovať celé stavy ošípaných. To následne ovplyvňuje cenu mäsa, keďže sa z neho stáva nedostatkový tovar. Zvýšenie cien bravčového už zaznamenali v Číne, ale aj v Európe. Slovensko dováža bravčové mäso aj z Poľska a Maďarska, teda štátov, kde sa choroba vyskytla. Slovenské a české bravčové kauzou postihnuté nie je.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X