Na Oravskej priehrade pribudne nový vtáčí ostrov, bude ďaleko od rekreačných oblastí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) vybuduje na Oravskej priehrade nový vtáčí ostrov, na ktorom bude platiť 4. stupeň ochrany a bude ďaleko od rekreačných oblastí. Súčasný vtáčí ostrov je podľa štátnych ochranárov príliš malý a vodnému vtáctvu neposkytuje dostatočné hniezdne možnosti.  Ako informuje ŠOP SR na svojej stránke, na novom ostrove budú vytvárať podmienky na hniezdenie druhov, pre ktoré bolo vyhlásené Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Horná Orava.

Nedostatočná veľkosť

Vhodnou technickou úpravou povrchu nového ostrova chcú zabrániť hniezdeniu kontroverzných veľkých druhov čajok, no vytvoria podmienky vhodné pre hniezdenie rybára riečneho, kulíka riečneho či kalužiaka červenonohého. Výstavba nového vtáčieho ostrova je súčasťou Programu starostlivosti o CHVÚ Horná Orava, ktorý vláda schválila ešte v roku 2017.

Existujúci vtáčí ostrov na Oravskej priehrade štátni ochranári pravidelne upravujú tak, aby vytváral vhodné hniezdne podmienky pre ohrozené druhy. Pre niektoré ohrozené vtáčie druhy stále patrí medzi najvýznamnejšie hniezdne lokality nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Problémom ostrova je však jeho nedostatočná veľkosť, ako aj ďalšie ohrozenia. Nedostatok hniezdnych možností na Oravskej priehrade, ale aj inde na Slovensku vytvára veľký tlak a doslova boj o miesto. Vtáky si vzájomne konkurujú a silnejšie vytláčajú tie slabšie.

Nelegálny vstup aj stavby

Situáciu komplikuje aj to, že ostrov sa nachádza v tesnej blízkosti turisticky atraktívnej oblasti Oravskej priehrady. „Častý nelegálny vstup na ostrov má v hniezdnom období nepriaznivý vplyv na hniezdenie. Ďalším problémom je budovanie nelegálnych stavieb na brehoch Oravskej priehrady,“ konštatovala ŠOP SR.

Kým v roku 1990 v častiach, ktoré sú v súčasnosti v 4. stupni ochrany prírody, nebola žiadna čierna stavba, v novembri 2017 ich pracovníci štátni ochranári narátali 114 a ich počet stále rastie.

Súčasný vtáčí ostrov na Oravskej priehrade je výrazne ovplyvnený aj výškou vodnej hladiny, pri maximálnom napustení priehrady sa ostrov ľahko ocitne pod vodnou hladinou.

Riečne ostrovy zničili

ŠOP SR vysvetlila, že vtáčie ostrovy kedysi prirodzene vznikali najmä na väčších riekach. V priebehu druhej polovice 20. storočia však došlo výstavbou priehrad a reguláciami vodných tokov k zániku desiatok riečnych ostrovov.

Vodné vtáctvo, ktoré na ostrovoch tisícročia hniezdilo, tak stratilo svoje prirodzené prostredie. Ako náhrada za desiatky zničených ostrovov pri regulácii Váhu a Oravy vznikli len jednotlivé ostrovy, ktoré by sa podľa ŠOP SR „dali spočítať na prstoch rúk“.

To malo za následok zníženie stavov až úplné vymretie niektorých vodných vtáčích druhov. Takto na Slovensku vymrel rybár malý, na pokraj vymretia sa dostal rybár riečny a výrazne ubudli kulík riečny a kalužiačik malý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody