Na Slovenskom pozemkovom fonde sa pod vedením nominanta OĽaNO diali divočiny, tvrdí minister Takáč

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Takáč
Podpredseda Smeru-SD a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský pozemkový fond (SPF) si už vyžadoval personálne zmeny a zastabilizovanie inštitúcie. Pri uvedení nového vedenia SPF do funkcie to na brífingu povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

Hodinové odmeny v desiatkach eur

„Jednak zastabilizovanie a upokojenie situácie medzi zamestnancami a otvorenie organizácie navonok a sfunkčnenie celej inštitúcie,“ uviedol. SPF pod vedením nominanta hnutia OĽaNO Jána Marosza podľa Takáča zaznamenal viacero trestných oznámení.

„Trestné oznámenie som podal aj ja ako poslanec, trestné oznámenie podal aj pán Bíreš ako minister úradníckej vlády a viacero trestných oznámení podali aj zamestnanci fondu,“ upozornil. Polícia podľa neho začala trestné stíhanie vo veci.

„Budete veľmi prekvapení, ako to bude ďalej pokračovať, lebo takú divočinu, akú robili nominanti OĽaNO, nikto za éry 30 rokov nerobil,“ tvrdí. Podľa neho išlo o neschopnosť, neprofesionálnosť a možno aj účelovosť vtedajšieho vedenia vzhľadom na zamestnávanie rôznych dohodárov, spriaznených s hnutím OĽaNO.

„Mali odmeny 30, 40, aj 60 eur na hodinu, nič nerobili, len dostávali peniaze, ale so spisovou zápchou nič neurobili,“ upozornil. Na SPF je pritom podľa neho nevybavených približne 20-tisíc rôznych spisov. Nové vedenie fondu by podľa neho malo zvýšiť transparentnosť fondu.

Personálne zmeny vo vedení SPF

SPF prešiel personálnymi zmenami vo vedení. Vláda v stredu odvolala generálneho riaditeľa fondu Henricha Haščáka a miesto neho do funkcie vymenovala Richarda Šmída. Ten doposiaľ pôsobil ako člen rady fondu, predtým bol regionálnym riaditeľom odboru v Košiciach.

Zároveň odvolali Mariána Bullu z funkcie námestníka generálneho riaditeľa SPF a namiesto neho vymenovali Rastislava Juhára, konateľa spoločnosti HD energy. Predtým bol aj prednostom Mestského úradu Levice, ako aj regionálnym riaditeľom v rámci pozemkového fondu v Nitre.

Vládny kabinet taktiež odvolal členov rady fondu, a to Štefana Gregora, Darinu Kalabusovú, Petra Radošinského, Branislava Skladaného, Martina Tomana, Dagmaru Valuchovú a Štefana Žida.

Miesto nich schválili návrh na voľbu nových členov rady, a to Mateja Šimáška, Petra Švidera, Jozefa Gajdoša, Stanislava Haramiu, Roberta Sedláka, Martina Výskoka a Martina Červenku.

Krízový ozdravný proces

Na vážne problémy na Slovenskom pozemkovom fonde upozornil už bývalý minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Vláda Ľudovíta Ódora v polovici septembra vzala na vedomie materiál, podľa ktorého sa Slovenský pozemkový fond nachádza v krízovej situácii vyžadujúcej si akútne riešenia.

Krízovým ozdravným procesom sa má predísť rizikám v súvislosti s nakladaním s finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu a z fondov Európskej únie.

Slovenský pozemkový fond začal od apríla minulého roka realizovať projekt s názvom Spisová zápcha, vďaka ktorému sa mal do konca marca tohto roka znížiť enormne vysoký počet nevybavených vecí. Išlo o asi 28-tisíc spisov.

„Počas realizácie projektu sa však ukázalo, že úspešné dokončenie projektu bolo od počiatku nereálne,“ uvádza sa v materiáli. Rezort pôdohospodárstva v septembri upozornil na netransparentné vedenie a vybavovanie dotknutej agendy vytvárajúce riziko svojvoľného zásahu do vybavovania agendy, vybavovanie aj nových spisov, ktoré nepredstavovali pôvodnú sumu nevybavených vecí dotknutú projektom, či formálne ukončovanie spisov bez ich reálneho vybavenia.

Financovanie zo štátneho rozpočtu

Problémom je aj neefektívny manažment práce, netransparentné a nekontrolované vybavovanie dotknutej agendy, ako aj netransparentné a nehospodárne odmeňovanie zamestnancov pozemkového fondu.

„V súvislosti s realizáciou projektu sa ukázalo ako pochybné aj jej financovanie z prostriedkov štátneho rozpočtu pridelených pozemkovému fondu ako aj využívanie prostriedkov Slovenského pozemkového fondu na zabezpečovanie externých právnych služieb pre fond. Realizácia projektu je na základe uvedených zistení netransparentná, nehospodárna a neefektívna,“ upozorňuje rezort pôdohospodárstva.

Pozemkový fond podľa ministerstva čaká krízový ozdravný proces, ktorým by sa ukončil uvedený krízový stav činnosti fondu pri znižovaní počtu nevybavených vecí, odmeňovaní zamestnancov a evidencii, identifikácii a realizácii právnych a administratívnych úkonov fondu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dagmar ValuchováDarina KalabusováHenrich HaščákJán MaroszJozef BírešĽudovít ÓdorMarián BullaMartin TomanRichard TakáčŠtefan Gregor
Firmy a inštitúcie SMER-SDSPF Slovenský pozemkový fond