Nebrzdíme procesy na zlepšenie životného prostredia, bránia sa majitelia neštátnych lesov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
turistická značka, les
Foto: ilustračné, Getty images

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (Únia) víta všetky snahy o zlepšenie životného prostredia a ochrany prírody. Dlhodobo deklaruje a aj vo svojej poslednej Rezolúcii za Zelenšie Slovensko vyzýva všetkých, aby spoločne vytvorili nový koncept rozvoja prírody pre zelenšie Slovensko.

Sú za ochranu prírody

Únia však veľmi citlivo vníma mediálne výstupy vykresľujúce miestne, domáce a vidiecke obyvateľstvo ako brzdu takýchto procesov. Agentúru SITA o tom v stredu informoval predseda Únie Milan Ovseník.

V súvislosti s neutíchajúcou snahou štátnej správy o zonáciu národných parkov, ktoré nespĺňajú kritéria IUCN (Svetová únia ochrany prírody), členovia Únie pozostávajúci z pozemkových spoločenstiev – urbárov združujúcich miestne obyvateľstvo vo viac ako 75 % obcí na Slovensku veľmi citlivo vnímajú mediálne výstupy vykresľujúce obyvateľstvo ako brzdu procesov.

„Chceme uistiť verejnosť, že sme za ochranu prírody. Za spravodlivú a ekonomicky udržateľnú, ktorej budeme významnými spoluaktérmi, pričom si vieme predstaviť, že les nebude pre nás príjmom len v podobe dreva, ale aj iných nedrevných produktov lesa. Vrátane príjmov verejnosťou výrazne požadovaných ekosystémových služieb rekreácie a oddychu,“ pokračoval Milan Ovseník.

Zoštátňovanie pôdy v chránených územiach

Únia chce udržiavať harmonickú interakciu prírody a ľudských zásahov prostredníctvom ochrany krajiny, ako aj pokračovať v tradičných spôsoboch využívania krajiny (vrátane stavieb), no so zachovaním sociálnej a kultúrnej osobitosti jednotlivých regiónov.

„Chceme, aby štát podporoval takého spôsoby života a hospodárenia, ktorý je v súlade s prírodou, a udržiavanie tradičnej sociálnej a kultúrnej skladby tamojších sídiel. No chceme aj, aby štát vytvoril podmienky pre poberanie výhod z ochrany prírody pre domáce obyvateľstvo a zvýšenie ich blahobytu prostredníctvom poskytovania prírodných produktov, napr. z lesníctva a rybárstva a služieb, ako napr. čistej vody, alebo príjmov z „mäkkej“ turistiky,“ dodal predseda Únie.

Únia však zároveň so znepokojením vníma vyhlásenia v podobe zoštátňovania pôdy v chránených územiach a stále nejasnú ochranu prírody v okolí území, kde sa snaží časť spoločnosti presadiť pasívny manažment, tzv. bezzásah.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ovseník
Firmy a inštitúcie ÚRZVNLS Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska