Noha na brzde a maximálna ostražitosť. Radí vodičom, nielen v oblasti Tatier, riaditeľ Správy TANAP-u (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Auto, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Kolízií so zvieratami na cestách pribúda. Potvrdil to pre agentúru SITA aj riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Vodičom nielen v Tatrách radí spomaliť a byť maximálne ostražitý. Len v priebehu štvrtka boli v dôsledku zrážky s vozidlami usmrtené tri medvede v rôznych častiach Slovenska.

Celkovo však podľa Majka zahynú pod kolesami áut každý rok desiatky živočíchov, veľké škody sú aj na vozidlách.

Kedy je zver najviac „aktívna“?

Po zrážke na diaľnici D1 pri Hybe ostal vo štvrtok medveď ochrnutý na zadné nohy, museli ho usmrtiť. Veľké cicavce prichádzajú v danej lokalite podľa Majka o život pravidelne.

„Tieto cesty nám preťali historické migračné trasy a zelených ekoduktov máme len veľmi málo. Stáva sa, že zvieratá prekonajú oplotenie, čo vedie k fatálnym a často tragickým nehodám, zničeným autám,“ poznamenal.

Vodič by mal byť na súmraku, v noci alebo pri brieždení maximálne opatrný, keďže práve v tom čase je podľa Majka zver aktívna. Rovnako tak aj v období ruje či migrácie zvierat za potravou či partnerom.

„Ak idete cez zalesnenú krajinu, mala by byť noha na brzde. Znížte radšej rýchlosť, aby nedošlo ku kolízii,“ odporúča riaditeľ správy najstaršieho národného parku.

Pohotovosť v dvoch ochranných obvodoch

Jeho zamestnanci držia nepretržite pohotovosť na minimálne dvoch ochranných obvodoch, kde podľa jeho slov deň-noc zbierajú telá uhynutých zvierat. V rámci monitoringu nachádzajú okrem medveďov aj zrazených rysov, vlkov, či jelene a diviaky.

V Tatranskom národnom parku končia svoju životnú púť zvieratá aj na Ceste slobody i rôznych cestných prípojkách do Popradu. „Všetko, čo tu žije a vyjde na cestu, môže byť usmrtené. Pokiaľ vodič ide vyššou rýchlosťou a vyskočí mu zviera, nastáva škoda nielen na živočíchovi, ale aj vozidle a prípadne na zdraví,“ dodal Majko.

Ochranári už dlhodobo pripomínajú šoférom, aby rešpektovali dopravné značenia, ktoré upozorňujú na jelene. Osobitné upozornenie platí pre národný park. Domácim i návštevníkom radia nepribližovať sa k žiadnemu divému zvieraťu vrátane jeleňa.

„Aj v prípade zrážky jeleňa s autom treba držať sa od neho dostatočne ďaleko, pokiaľ je to možné, aby niekoho prípadne nezachytil parohami či kopytom,“  varoval riaditeľ TANAP-u.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Majko
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park