Nový spôsob ochrany dobytka - oči namaľované na jeho zadku zastrašujú šelmy (video)

117332371_2425065644459536_6043639012241690597_o.jpg
Namaľované oči chránia dobytok pred predátormi www.facebook.com

Veľa druhov živočíšnej ríše si prirodzene vyvinulo na tele vyfarbenie v podobe falošných očí na odradenie nepriateľov a predátorov. Platí to najmä pre hmyz, ryby či vtáky, u cicavcov takýto mechanizmus ochrany nenájdeme.

Zastrašujúce oči

Niektoré výskumy však jasne ukazujú, že falošné oči na tele živočíchov zastrašujú predátorov a odrádzajú ich od útoku. Oči totiž naznačujú, že boli odhalení a obeť sa môže brániť, takže radšej neriskujú.

Štúdia, ktorú zverejnil portál časopisu The Nature, uvádza, že aj človek niekedy využíva kresby falošných očí. Lesní robotníci v Indii alebo v Bangladéši si kreslili na chrbát oči, čím chceli zabrániť útokom šeliem ako tigre, ktoré často útočia odzadu.

Štúdia sa zamerala na chov dobytka v africkej Botswane, kde na pasúce sa kravy často útočia levy a leopardy, čím tamojším farmárom spôsobujú značné škody. Výskumníci sa snažili zistiť, ako zároveň chrániť týchto predátorov aj dobytok.

Pomaľované kravy šelmy nelovili

Vedci namaľovali veľké oči na zadky asi 700 kráv v 14 chovoch na severe Botswany a účinok týchto kresieb sledovali skoro štyri roky. Za celú dobu podľa štúdie nedošlo ani k jednému útoku na takto maľovanú kravu.

Niektorým kravám nakreslili na ich zadok len krížik, a aj takáto kresba odradila šelmy od útoku. Ulovili len štyri kusy dobytka s krížikom.

Výskumníci na záver konštatovali, že predátori sa boja niečoho, čo nepoznajú a na čo nie sú zvyknutí a radšej si vyberú inú korisť. Maľovanie očí na zadky dobytka by ho tak mohlo ochrániť bez toho, aby farmári museli tieto vzácne šelmy zabíjať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom