Od budúceho roka vznikne nová vzdelávacia inštitúcia pre pôdohospodárov, prinesie pružnejší systém prepojenia organizácii

Pole, traktor, farma
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od budúceho roka vznikne nová vzdelávacia inštitúcia pre pôdohospodárov. Zlúčením dvoch vzdelávacích inštitúcií v gescii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), Agroinštitútu, š. p. a Agentúry pre rozvoj vidieka vznikne nový Inštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií (IZPI). Dôvodom a cieľom bolo zefektívniť inovácie do pôdohospodárskej praxe. V tlačovej správe o tom informovalo MPRV SR.

Dynamické odvetvie

Pôdohospodárstvo je rýchlo sa vyvíjajúce a inovatívne odvetvie, ktoré prináša nové a šetrnejšie postupy pestovania plodín i lesov. Kvôli veľkým klimatickým zmenám a plánom EÚ prejsť na ekologické formy obhospodarovania pôdy je dôležité nové postupy rýchlo aplikovať do praxe. Existujúce vedecké a vzdelávacie organizácie MPRV SR sú slabo prepojené, prenos informácií nie je digitalizovaný.

,,V prvej fáze transformácie využijeme existujúce rezortné organizácie, ktoré sa venujú prenosu informácií, poradenstvu, vede, výskumu a implementácii inovácií v pôdohospodárstve a v ďalšej fáze prepojíme a posilníme ich systémy. Cieľom je, aby sa inovácie rýchlo preberali do praxe a zlepšila sa aj vzájomná komunikácia a informovanosť v území, napríklad medzi poľnohospodármi a lesníkmi. Novinkou bude zapojenie odborných škôl, teda praktická výučba študentov,“ vysvetlil minister Samuel Vlčan.

Zlepšenie komunikácie

Kvôli pružnejšiemu systému prepojenia vedecko-výskumných a vzdelávacích organizácií MPRV SR sa zlepší komunikácia. Ide najmä o univerzity, ako Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technická univerzita, Technická univerzita vo Zvolene a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a ministerstvá životného prostredia, školstva, hospodárstva, investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Činnosti a majetok Agroinštitútu budú vyňaté a k 31. decembru 2022 prejdú pod Národnú sieť rozvoja vidieka SR následne spoločne do nového IZPI. Nová inštitúcia bude hospodáriť so spoločným rozpočtom, ktorý bude generovať aj vlastné zdroje a bude hospodáriť aj s ďalšími prostriedkami zo zdrojov EÚ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie Agentúra pre rozvoj vidiekaAgroinštitútInštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií (IZPI)MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenska poľnohospodárska univerzita v NitreSlovenská technická univerzita v BratislaveTechnická univerzita vo ZvoleneUniverzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach