Odpadová voda z Chemko Strážske výrazne znečistila odkalisko Poša, prípad už rieši inšpekcia

Toxická skládka, odkalisko, nebezpečné látky
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vyšetruje mimoriadne zhoršenie kvality vôd na potoku Kyjov v blízkosti odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo. Inšpekcia dostala v sobotu 23. januára od starostu obce Nižný Hrušov Jána Fenčáka hlásenie, že na hladine potoka Kyjov sa objavuje pena.

V jeho okolí sa zároveň šíril zápach po chemikáliách. Potok Kyjov je napájaný vodami z odkaliska Poša, inšpektori vykonali kontrolu aj na tomto mieste a zistili, že dochádza k vypúšťaniu odpadových vôd do odkaliska z areálu Chemko Strážske v okrese Michalovce.

Odobrali vzorky na rozbor

Inšpektori vykonali obhliadku takzvanej bagrovacej stanice, z ktorej sú odpadové vody prečerpávané do odkaliska Poša. Penenie vôd bolo v tom čase pozorované aj v samotnej bagrovacej stanici. SIŽP vytvorila pracovnú skupinu, vedením ktorej boli poverené dve inšpektorky životného prostredia zo Žiliny a Nitry.

V sobotu 23. a v pondelok 25. januára boli na uvedených lokalitách za účasti polície a pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) odobraté vzorky na chemický rozbor. Výsledky rozboru budú inšpekcii známe počas najbližších desiatich dní.

Jenčo uviedol, že prevádzkovateľ čističky odpadových vôd v areáli Chemka Strážke nevedel SIŽP odôvodniť zákonné narábanie s kalmi. „Voda, ktorá by mala byť určená priamo na vypúšťanie do povrchových tokov, už na prvý pohľad nespĺňala senzorické parametre, zapáchala po fenoloch, mala výraznú zemitú farbu a nezvyčajne penila,“ povedal Jenčo.

Odvolali riaditeľku v Košiciach

Pracovná skupina uložila prevádzkovateľovi odkaliska Poša a bágrovacej stanice nápravné opatrenia v podobe zákazu vypúšťania odpadových vôd z bágrovacej stanice do odkaliska Poša, zabezpečiť zadržiavanie odpadovej vody a predložiť do 30 dní vyhodnotenie monitoringu podzemných vôd.

Jenčo podľa vlastných slov nie je presvedčený o tom, že niektorí inšpektori životného prostredia v minulosti využili všetky zákonné možnosti na riešenie situácie v areáli Chemka Strážske a odkaliska Poša. Šéf SIŽP sa preto rozhodol odvolať riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach Angeliku Theinerovú. Tá vo funkcii skončí 31. januára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Jenčo
Firmy a inštitúcie Chemko StrážskeSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia