Papradno získalo titul Dedina roka 2019, komisia ocenila ochranu dedičstva predkov aj prírody

Dedina roka 2019, Popradno
Vyhlásenie výsledkov súťaže Dedina roka 2019. Titul získala obec Popradno. 8. september 2019. Foto: www.facebook.com

Dedinou roka 2019 sa stala obec Papradno v okrese Považská Bystrica. Papradno presvedčilo hodnotiacu komisiu najmä ochranou prírodného dedičstva a dedičstva predkov. Obci sa v jej okolí podarilo zachovať pestrosť biodiverzity a mozaikovú krajinu lesov, lúk a pasienkov v pohorí Javorníky.

Papradčania preukázali aj snahy o zachovanie tradičnej ľudovej kultúry. Obec sa môže pochváliť i využívaním lokálnych zdrojov a rôznorodou klubovou a záujmovou činnosťou.

Príkladný a komplexný rozvoj obce rozhodol, že prestížny titul Dedina roka 2019 získalo Papradno a ako národný víťaz bude v roku 2020 zastupovať Slovensko v 16. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny,“ uvádza sa na internetovej stránke súťaže.

O titul bojovalo 23 obcí

O titul Dedina roka bojovalo tento rok 23 slovenských obcí, ktoré chcú prostredníctvom tejto súťaže prezentovať výsledky dosiahnuté pri ich obnove a rozvoji.

Súťaž umožňuje zúčastneným obciam predstaviť celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú a upozorniť na to, že aj vidiecky priestor je nezanedbateľnou súčasťou Slovenska. Súťaž organizačne zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Národná hodnotiaca komisia prihlásené obce navštívila v lete, pričom hodnotenie zamerala najmä na ich hospodárenie, vytváranie podmienok pre rozvoj podnikania, využívanie prírodných zdrojov, vzhľad, starostlivosť o hmotné aj nehmotné dedičstvo, využívanie možností cestovného ruchu, ale aj na aktivity starostlivosti o životné prostredie a krajinu.

Víťaz reprezentuje republiku

Súťaž Dedina roka sa koná každé dva roky. Jej vyhlasovateľmi sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska.

Záštitu nad súťažou prevzal minister životného prostredia László Sólymos. Nositeľ titulu Dedina roka získa právo reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, ktorú vyhlasuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny. Podrobnejšie informácie sú zverejnené na webovej stránke www.obnovadediny.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR