Pestovateľov cukrovej repy zasiahli mrazy dvojnásobne viac ako predpokladali, dúfajú v pomoc od ministerstva

Poľnohospodárstvo
Foto: Ilustračné, SITA/Gabriel Lipták

Celonočné mrazy v 14. týždni tohto roka zasiahli slovenských pestovateľov cukrovej repy až na 22 % výmery. Po inventarizácii porastov je celkovo poškodených 5 000 hektárov z celkovej výmery cukrovej repy 22 500 hektárov. Teploty, ktoré miestami klesli až na – 7 stupňov, mali pritom podľa prvých odhadov pestovateľov zasiahnuť iba na 10 %.

Kým ešte začiatkom minulého týždňa pestovatelia očakávali preosevy na výmere 1 250 hektárov, dnes hovoria o úrovni 3 000 hektárov cukrovej repy, ktorú musia preosiať. Zasiahnuté sú takmer všetky pestovateľské lokality, najmä však cukrová repa v okrese Levice, Šaľa, Trnava a Topoľčany. Informoval o tom v pondelok výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska (ZPCR) Peter Závodský.

Takúto situáciu ešte Závodský v sektore cukrovej repy nezažil. „Obrovským problémom, hraničiacim s katastrofou pre cukrovú repu je, že tie porasty, ktoré sa nepreosejú, budú mať nenávratne nižší počet jedincov na hektár a ich úrodotvorný potenciál je už teraz nižší, a to konštatujeme v apríli, pričom repa bude v pôde ešte minimálne 5 mesiacov. Posledné slovo pre cukrovú repu povedia dopady zmeny klímy a možné sucho v ďalších mesiacoch,“ povedal Peter Závodský.

Riaditeľ ZPCR verí, že touto situáciou sa bude zaoberať aj rezortné ministerstvo a pestovateľom cukrovej repy pomôže preklenúť túto vážnu situáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Závodský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRZPCR Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska