Petícia Klíma ťa potrebuje sa dostala do programu výboru pre životné prostredie

Petícia Za klímu
Petíciu Za klímu podpísalo za tri dni takmer 45-tisíc ľudí. 28. september 2020 Reprofoto: www.instagram.com , www.instagram.com - koláž WBN

Petíciu Klíma ťa potrebuje, ktorú podpísalo viac ako 120-tisíc občanov Slovenska, má v utorok 24. novembra prerokovať parlamentný výbor pre životné prostredie. Ako ďalej informovali zástupcovia iniciatívy, očakávajú, že požiadavky petície poslanci zohľadnia.

Petícia Klíma ťa potrebuje žiada poslancov a členov vlády, aby prijali klimatickú krízu ako jednu zo štátnych priorít vyhlásením klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska do roku 2040.

Uhlíková neutralita

Zároveň žiadajú zaviazať ministerstvo životného prostredia a ďalšie kompetentné rezorty prípravou stratégie dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2040, ktorá doteraz neexistuje.

Posledným bodom je požiadavka záväzku vlády na podporu sprísnených klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia (EÚ), ideálne na úrovni redukcie skleníkových emisií o 65 percent do roku 2030.

Rokovanie na výbore pre životné prostredie je podľa zástupcov iniciatívy prvý krok, ale už ten môže podľa nich určiť, akým spôsobom budú poslanci nakladať s hlasmi viac ako 120-tisíc ľudí.

„Našim cieľom je dostať petíciu na prerokovanie pléna Národnej rady SR už na novembrovej schôdzi, pretože kľúčový summit o klimatických cieľoch EÚ sa uskutoční už v prvej polovici decembra,“ doplnila iniciátorka Marta Fandlová.

Požiadavky podporila aj prezidentka Čaputová

Dodala, že podporu pre rovnaké ciele, aké má petícia, pred voľbami sľúbili tri zo štyroch strán vládnej koalície, konkrétne Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Za ľudí.

Zástupcovia iniciatívy pripomínajú, že požiadavky petície podporili desiatky osobností verejného, kultúrneho a spoločenského života, mimovládne organizácie, kultúrne inštitúcie, vedci a odborníci, prezidentka Zuzana Čaputová aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Ten iniciatívu Klíma ťa potrebuje pri príležitosti výročia 17. novembra ocenil cenou za prínos pre ochranu životného prostredia v občianskom sektore.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marta Fandlová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaZa ľudí