Počas MS v hokeji 2019 vytriedili približne polovicu odpadu a zachránili viac ako 170 stromov

plastový riad, MS v hokeji, ministerstvo životného prostredia
Ekologické jednorázové poháre pripravené na MS 2019 počas tlačovej besedy Ministerstva životného prostredia SR a Organizačného výboru 2019 IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na tému: prezentácia zelených opatrení na štadiónoch a vo fanzónach. Bratislava, 8. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Počas májových majstrovstiev sveta v hokeji na Slovensku sa vďaka zeleným opatreniam podarilo vytriediť viac ako polovicu vyprodukovaného odpadu.

Znížila sa tvorba plastového odpadu

Ako informoval vo vyhlásení odbor komunikácie ministerstva životného prostredia (MŽP), v oboch dejiskách šampionátu, v Bratislave a Košiciach, sa vytriedilo takmer 75 ton odpadu, čo je viac ako 56 percent. Vytriedilo sa takmer sedem ton skla, viac ako 21 ton plastov a plechoviek a vyše 25 ton papiera.

Okrem toho sa podarilo vytriediť i 15 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Využívaním zálohovaných pohárov na viacnásobné použitie ako aj použitím bio-degradovateľných gastroobalov sa výrazne znížila tvorba plastového odpadu.

Na štadiónoch a vo fanzónach sa používali hygienické potreby z recyklovaného papiera, čím sa podarilo zachrániť viac ako 170 stromov.

Zodpovednosť k životnému prostrediu

„Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa pridali a podporili naše aktivity. Som si istý, že zodpovednosť k životnému prostrediu sa stane súčasťou všetkých veľkých športových či kultúrnych podujatí na Slovensku,“ vyhlásil podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (MOST-HÍD).

Zelené aktivity počas majstrovstiev sa sústreďovali na predchádzanie vzniku odpadu, triedenie a vzdelávanie. Organizátori umiestnili vo fanzónach a na štadiónoch viac ako 580 farebných nádob na triedenie.

V ich blízkosti mohli fanúšikovia nájsť i informačné tabule o správnom triedení a o tom, aké je triedenie dôležité. Zelené aktivity ocenila i Medzinárodná hokejová federácia. Koncom mája získal organizačný výbor 2019 IIHF MS ocenenie udržateľnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR