Podarí sa znížiť počet diviakov? Vlčan predstavil plán na boj s africkým morom ošípaných

Samuel Vlčan
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) pripravilo rozsiahlu preventívnu akciu na ochranu slovenských chovov a zastavenie rizika šírenia afrického moru ošípaných (AMO). Na tlačovej konferencii vo štvrtok o tom informoval šéf agrorezortu Samuel Vlčan.

Cieľom plánu agrorezortu je znížiť stav diviačej populácie o 100-tisíc kusov. Mäso zo zdravých jedincov sa má objaviť na pultoch slovenských obchodov.

„Našim cieľom je ochrániť slovenské chovy ošípaných tak, aby naši spotrebitelia dostávali na stôl stále kvalitnú a bezpečnú slovenskú bravčovinu,“ zdôraznil šéf agrorezortu.

Zníženie stavu diviakov

Pre naplnenie tohto cieľa potrebuje SR podľa agrorezortu znížiť stav diviačej zveri na Slovensku, ktorá môže voľným pohybom preniesť mor z postihnutých do zdravých oblastí. Je nevyhnutné celoplošné riešenie, keďže zver hranice okresov nerešpektuje.

Minister na tlačovej konferencii vysvetlil, že ak by AMO postihol chovy ošípaných, mohlo by to znamenať škody vo výške až 100 miliónov eur, straty tisícok pracovných miest a zánik chovu ošípaných na Slovensku. „Ak neurobíme nič, tradičná slovenská zabíjačka, domáce jaternice, klobásy, slanina sa stanú minulosťou,“ dodal.

Kľúč k úspechu

Vlčan na tlačovej konferencii predstavil podrobný plán, na ktorom participovali pracovníci MPRV SR, predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina), poľovníci, chovatelia a spravovatelia ošípaných a obchodníci.

Kľúčom k úspechu má byť radikálne zníženie diviačej populácie na Slovensku. Ako na brífingu minister priblížil, Slovensko je aktuálne rozdelené modrou nárazníkovou zónou na dve časti, a to ružovú oblasť s výskytom AMO a bielu oblasť zatiaľ bez výskytu AMO. V ružovej oblasti sa má realizovať vyhľadávanie a zber uhynutých diviakov.

Lov v nej je rizikový, pretože môže vyháňať potenciálne nakazené diviaky do zatiaľ neinfikovaných okresov. V modrej oblasti sa bude realizovať úplný odlov diviakov smerom od bielej k ružovej zóne, zatiaľ čo v bielej oblasti nastáva intenzívny lov diviakov a zníženie stavu z 2,3 na 0,3 diviaka na 100 hektárov.

Dotácia aj z vlastného vrecka

Vláda na 23. rokovaní schválila súvisiaci materiál na riešenie problematiky AMO a vyčlenila na to prostriedky v objeme 5,2 milióna eur.

Ministerstvo je pripravené dofinancovať túto sumu z vlastných zdrojov až do výšky 12 miliónov eur. AMO vníma ako problém aj EÚ, ktorá spúšťa masívnu informačnú kampaň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav KarahutaSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNárodná rada SRSme rodinaVláda SR