Pôdohospodárska platobná agentúra posiela prvé pozastavené platby

Hospodárenie, zelené peniaze, udržateľnosť, životné prostredie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) po úspešnom obhájení akreditácie a splnení všetkých požiadaviek na plnohodnotné poskytovanie podpôr poľnohospodárom posiela prvé pozastavené platby.

Prijaté opatrenia

Agentúra o tom informovala v piatok s tým, že pod vedením generálneho riaditeľa Jozefa Kissa prijala opatrenia, ktoré prispievajú k urýchlenému vyriešeniu situácie s čerpaním financií z projektov poľnohospodárov.

„Výsledkom týchto opatrení je, že dnes odchádzajú na účty žiadateľov prvé platby a postupne do konca tohto roka budú zrealizované aj ďalšie,“ uviedol Jozef Kiss.

Informáciu dostali priamo od vedenia PPA zástupcovia Miestnych akčných skupín (MAS), Národnej siete MAS (NS MAS), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zástupca MPRV SR na pravidelnom spoločnom stretnutí zo začiatku tohto týždňa.

Chod MAS a animácie

Prvé platby sú určené na chod MAS a animácie. Ide o žiadosti, kde nie je potrebná kontrola na mieste. Ide o žiadosti o platbu v požadovanej sume do 5-tisíc eur vrátane.

„Miestne akčné skupiny majú aktuálne podaných 28 žiadostí o platbu a z týchto je 11 nad 5-tisíc eur. To znamená, že 11 pôjde na kontrolu na mieste a ostatné pošleme priamo po úspešnej administratívnej kontrole,“ doplnil generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss. Toto pravidlo výrazne urýchli celý proces vybavenia žiadostí. Zároveň ale platí, že kontrola na mieste bude pri každej záverečnej žiadosti o platbu.

Dobrou správou z PPA je aj ďalšia zmena v prospech žiadateľov v procese uzatvárania zmlúv. Cieľom zmien v procesoch bude ich zjednodušenie a tiež efektívnejšie nastavenie pre žiadateľov a PPA tak, aby sa stali rovnocennými partnermi. „Pri žiadostiach to napríklad znamená prispôsobenie lehoty na spätnú väzbu zo strany žiadateľa zo súčasných 5 na 15 kalendárnych dní,“ uzavrel Jozef Kiss.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Kiss
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra