Poľnohospodári nenahlasujú plánované kosby v revíroch, ohrozujú tak voľne žijúcu zver

Foto: ilustračné, Pixabay

Celkovo 72 percent poľnohospodárskych subjektov si neplní svoju povinnosť nahlasovania kosby v poľovných revíroch vopred. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal Daniel Hrežík z odboru komunikácie MPRV.

Poľovníci vyháňajú zver z revíru

Neohlásenie kosby na poľovných revíroch majú za následok zbytočné úmrtia voľne žijúcej zveri. V prípade nahlásenia kosby vopred poľovníci vykonávajú preventívne opatrenia a vyháňajú zver z revíru. Zvieratá tak majú šancu uniknúť, čím sa výrazne znižuje riziko ich usmrtenia poľnohospodárskymi mechanizmami.

Zákonnou povinnosťou poľnohospodárov je oznámiť užívateľovi poľovného revíru, najmenej tri dni vopred, čas a miesto vykonávania poľnohospodárskych prác v noci, kosenie krmovín a použitie chemických prípravkov, ktoré môžu byť škodlivé pre zver.

Rovnako sú povinní používať plašiče zveri pri kosení trvalých trávnych porastov, obilnín a krmovín a pri ich zbere vykonávať práce tak, aby bola zver vytlačovaná od stredu pozemku k jeho okraju.

Okresné úrady hrozia vysokými pokutami

Za neplnenie povinností im okresný úrad môže uložiť finančnú pokutu do výšky 15-tisíc eur.

Napriek tomu si však takmer tri štvrtiny poľnohospodárov tieto povinnosti neplnia. MPRV preto apeluje, aby poľnohospodári ohlasovali plánovanú kosbu vopred.

Využiť pritom môžu webovú aplikáciu www.zivaluka.sk, ktorú pred rokom vytvorilo občianske združenie OZ Zeleň v spolupráci so Slovenskou poľovníckou komorou a za podpory ministerstva.

Aplikácia umožňuje zápas plánovanej kosby, ktorý dopredu upozorní poľovníkov. Tí tak môžu vykonať potrebné opatrenia, aby ochránili voľne žijúcu zver pred prípadným usmrtením poľnohospodárskymi mechanizmami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Hrežík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR