Poľovníci dostali povolenie zabíjať. Diviaky môžu loviť aj zakázanými spôsobmi, je za tým mor ošípaných

diviak
Foto: ilustračné, Getty Images

Situácia s chorobou diviakov je kritická. Africký mor ošípaných sa šíri veľmi rýchlo medzi diviakmi, ale dokonca aj na domáce ošípané. Hlavný veterinárny lekár SR preto vydal nariadenie pre všetkých užívateľov poľovných revírov na územi Slovenska.

O špeciálnom nariadení pre poľovníkov rozhodla tento utorok (13.9.2019) Národná expertná skupina za účasti podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej. Poľovníci v tejto mimoriadnej situácii môžu použiť aj zakázané, či nesprávne spôsoby lovu. Informuje o tom Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Zakázané a nesprávne spôsoby

Užívatelia poľovných revírov môžu pri love diviakov použiť aj zakázaný spôsob lovu, ako ho definuje § 65 ods. 2 písm. c) a k) zákona č. 274/2009 Z. z.o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. To znamená, že na lov je odteraz povolené použitie noktovízorov, ktoré nemajú svoju vlastnú zámernú osnovu a použitie zdrojov umelého osvetlenia a zariadenína osvetľovanie terčov.

Mimoriadne je povolený aj nesprávny spôsob lovu podl’a § 65 ods. 3 písm. d), e), i) a k) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Konkrétne:

– loviť diviačiu zver v noci s použitím výkonnej pozorovacej a streleckej optiky alebo s použitím zdrojov umelého osvetlenia alebo zariadení na osvetľovanie terčov;
– loviť diviačiu zver postriežkou vo vzdialenosti kratšej ako 100 m od hranice poľovného revíru;
– loviť diviačiu zver na poľovných pozemkoch, na ktorých sa súčasne vykonávajú poľhohospodárske práce po predchádzajúcej dohode s užívateľom poľovnéh opozemku;
– loviť diviačiu zver aj v prípade, že nemajú schválený plán chovu a lovu pre diviačiu zver alebo jej lov nebol povolený.

Zastavenie moru

„Cieľom tohoto nariadenia je obmedziť stavy diviačej zveri pri eradikácii afrického moru ošípaných u diviačej zveri. Toto nariadenie sa nevzťahuje na poľovné revíry, v ktorých vecne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydala zákaz lovu diviačej zveri,“ uvádza Jozef Bíreš v nariadení pre poľovníkov.

Ministerstvo pôdohospodártsta zase upozorňuje všetkých poľovníkov, aby aby pri love zveri dodržiavali maximálne možné opatrenia a spôsoby zabezpečenia bezpečnosti pri love zveri a manipulácii so strelnými zbraňami a zvýšili obozretnosť.

„Agrorezort zároveň upozorňuje, že nahlásenie zvierat podozrivých z nákazy štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je zákonnou povinnosťou a je mimoriadne dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska,“ informuje ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJozef Bíreš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenská poľovnícka komoraŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR