Potravinári aj Klub 500 odmietajú reguláciu vývozu poľnohospodárskych komodít, ide o zásah do podnikania

Obilie, žatva, obilniny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nesúhlasí s reguláciou vývozu poľnohospodárskych komodít.

Ide o návrh poslanca parlamentu Martina Fecka (OĽaNO), ktorým chce obmedziť vývoz poľnohospodárskych komodít a potravín zo Slovenska. Daný návrh by mal byť zapracovaný do novely zákona o potravinách.

Rozpor s právom Európskej únie

Podľa poľnohospodárov a potravinárov ide o závažný zásah do podnikateľského prostredia, o ktorom s nimi politici nediskutovali. SPPK a Klub 500 preto požadujú, aby koaličná rada daný návrh nepodporila.

Koaličná rada by o návrhu mala rokovať ešte počas pondelka. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.

„Zatiaľ sa nepreukázalo, že by Slovensko skutočne muselo obmedziť vývozy tovaru mimo svojho územia. Vie predkladateľ návrhu garantovať, že toto opatrenie skutočne zaručí potravinovú bezpečnosť? Z nášho pohľadu ide o prípad flagrantného porušovania legislatívneho procesu. V demokratickom právnom štáte je neprípustné, aby sa takéto zásadné zmeny legislatívy s výrazne negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie prijímali bez rozsiahlej diskusie so všetkými zainteresovanými subjektmi,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Obmedzenie vývozu agrárnych komodít a hotových potravín je podľa Klubu 500 v rozpore s primárnym právom Európskej únie (EÚ), podľa ktorého sú množstevné obmedzenia vývozu a dovozu medzi členskými štátmi zakázané. Tento fakt mal v minulosti v rozhodnutiach potvrdiť aj Súdny dvor EÚ.

Dovoz potravín prevyšuje vývoz

SPPK však argumentuje aj ďalším bremenom pre agropotravinárske podniky, ktoré časť svojej produkcie vyvážajú, čím zmierňujú čísla zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami.

Dovozy potravín na Slovensko totiž prevyšujú vývoz slovenských výrobkov do zahraničia. V januári tohto roka sa na Slovensko doviezlo o 24 percent agropotravinárskych komodít viac než v januári 2021.

„Naozaj chceme, aby sa zo Slovenska stala krajina už len čisto odkázaná na zahraničné potraviny? Návrh poslanca Martina Fecka je nevykonateľný a zmätočný. Spôsobí finančné straty pre firmy a štát, a pritom vôbec nie je isté či toto opatrenie zaručí potravinovú bezpečnosť krajiny. Vyzývame preto koaličných partnerov, aby tento návrh nepodporili,“ skonštatoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil MachoMartin FeckoTibor Gregor
Firmy a inštitúcie Klub 500SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora