Potravinoví inšpektori kontrolovali ovocie a zeleninu, našli desiatky kilogramov nevyhovujúceho tovaru

Ilustračná foto Foto: Pixabay

V poslednom mesiaci minulého roka vykonali inšpektori na Slovensku 127 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny. Celkovo prekontrolovali vyše 87-tisíc kilogramov tovaru, z čoho takmer 490 kg (0,56 %) nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme.

Inšpektori sa zamerali na maloobchody

V maloobchodných jednotkách bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 329,32 kilogramu. Pri kontrolách u prvovýrobcov zistili kontroly 80 kilogramov nevyhovujúceho tovaru.

Vo veľkoobchodných skladoch bolo zistených 80 kilogramov nevyhovujúceho tovaru. Informovala o tom tento týždeň Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS).

Na jedného inšpektora vychádzali v decembri v priemere dve kontroly. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 111 kontrol, u prvovýrobcov 5 kontrol a vo veľkoobchodných skladoch uskutočnili inšpektori 11 kontrol.

Najviac pochybení sa našlo v označení tovaru

„Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 735 plodín, z čoho 11 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 651 plodín, z čoho 9 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. U prvovýrobcov bolo posúdených 19 plodín, z čoho 1 plodina bola vyhovujúca, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 65 HNM, z čoho 1 plodina nevyhovela požiadavkám noriem,“ ozrejmila ŠVPS.

Z celkového nevyhovujúceho množstva plodín v znaku minimálne požiadavky na kvalitu nevyhovelo 1,4 %, v znaku obchodná kvalita 18,0 % a v znaku označenie 80,6 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR