Potravinový semafor dostal v prvom čítaní zelenú, a to i napriek výhradám ministerstva

nákupný košík, potraviny
V rámci EÚ už existuje viac druhov rôznych národných schém, Európska komisia preto plánuje do dvoch rokov predložiť konkrétne návrhy k jednotnému označovaniu výživovej hodnoty potravín Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Parlament posunul zriadenie tzv. potravinového semafora poslanca Patricka Linharta (Sme rodina) do druhého čítania napriek tomu, že agrorezort ešte v polovici novembra uprednostňoval inú formu. Za novelu zákona o potravinách, ktorá sa zaoberala zavedením semafora, pritom v prvom čítaní hlasovalo až 127 prítomných poslancov.

Účelom poslaneckého návrhu zákona je zavedenie nového registra potravín pre potravinový semafor, ktorý vedie Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zaregistrované potraviny v registri uľahčia podľa Linharta výber konečnému spotrebiteľovi a uľahčia pomoc štátu v podobe podpory a propagácie domácich a kvalitných surovín.

Registrované potraviny pomôžu obyvateľstvu

„Z dlhodobého hľadiska napomôžu k zníženiu počtu obyvateľstva trpiacemu zdravotnými problémami zapríčinenými pre nesprávne stravovacie návyky. Účelom tohto návrhu zákona je doplnenie splnomocnenia na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu o podrobnostiach dobrovoľnej registrácie, kritériách a sprístupnenia údajov konečnému spotrebiteľovi,“ ozrejmil v návrhu Linhart.

Tento návrh prešiel v prvom čítaní s veľkou podporou poslancov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) pritom ešte v polovici novembra uviedlo, že v otázke tzv. potravinového semafora presadzuje zavedenie jednotného systému Európskej únie (EÚ) založeného na dobrovoľnej báze grafického označovania potravín na prednej strane.

Agrorezort tiež dodal, že iniciatívu a predkladané poslanecké návrhy v tomto smere síce rešpektuje, ale upozorňuje, že platia jasné pravidlá potravinového práva, ktoré musia byť akceptované a dodržiavané.

Ministerstvo kombinované systémy nechcelo

V rámci EÚ už existuje viac druhov rôznych národných schém, Európska komisia preto plánuje do dvoch rokov predložiť konkrétne návrhy k jednotnému označovaniu výživovej hodnoty potravín. Agrorezort preto v polovici novembra považoval národný potravinový semafor za zbytočný.

„V žiadnom prípade nie je možné zavádzať kombinované systémy v súvislosti s grafickým označovaním výživových hodnôt, napríklad v kombinácií s pôvodom potraviny, jej zložením, či obsahom niektorých prídavných látok, alebo v médiách avizovaným systémom – Potravinový semafor či Značkou kvality SK, dokonca s podporou finančných prostriedkov,“ uviedol hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HrežíkPatrick Linhart
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR