Používanie antibiotík klesá a u zvierat určených na produkciu potravín je nižšie ako u ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ošípané, prasatá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Používanie antibiotík sa znížilo a v súčasnosti je u zvierat určených na produkciu potravín nižšie ako u ľudí. Vyplýva to zo spoločnej správy Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá o tom informuje na svojej webstránke.

Správa sa venuje používaniu antibiotík a vývoju antimikrobiálnej rezistencie v Európe v rokoch 2016 – 2018.

Situácia naprieč Úniou je rôzna

Značný pokles používania antibiotík u zvierat určených na produkciu potravín naznačuje, že opatrenia, ktoré v tejto súvislosti prijali štáty, sú účinné. V sledovanom období napríklad pokleslo používanie antibiotík z triedy polymyxíny u zvierat takmer o polovicu.

To je podľa agentúr pozitívny vývoj, pretože polymyxíny sa používajú aj v nemocniciach na liečbu pacientov infikovaných baktériami rezistentnými na viac liečiv.

Situácia naprieč Európskou úniou je rôzna a značne sa líši, ako z hľadiska jednotlivých krajín, tak aj triedy antibiotík.

Napríklad používanie aminopenicilínov, cefalosporínov tretej a štvrtej generácie a chinolónov je vyššie u ľudí ako u zvierat, zatiaľ čo u polymyxínov a tetracyklínov je to naopak.

Rezistencia je značný problém

Správa troch agentúr tiež poukazuje, že používanie karbapenémov, cefalosporínov tretej a štvrtej generácie a chinolónov u ľudí je spojené s rezistenciou na tieto antibiotiká pri infekciách baktériou Escherichia coli (E. coli).

Podobný súvis zistili aj u zvierat určených na produkciu potravín. Tiež existujú súvislosti medzi konzumáciou antimikrobiálnych látok u zvierat a antimikrobiálnou rezistenciou baktérií u zvierat určených na produkciu potravín, čo je zase spojené s takouto rezistenciou baktérií u ľudí.

Príkladom sú baktérie Campylobacter, ktoré možno nájsť u zvierat určených na konzumáciu a u ľudí spôsobujú infekcie vyvolané potravinami. Podľa odborníkov existuje spojitosť medzi odolnosťou týchto baktérií u zvierat a odolnosťou týchto istých baktérií u ľudí.

EFSA, EMA a ECDC pripomínajú, že antimikrobiálna rezistencia predstavuje značný problém pre verejné zdravie vo svete a tiež závažnú ekonomickú záťaž. Agentúry vyzývajú, že s rezistenciou treba naďalej bojovať v odvetviach zdravotnej starostlivosti na vnútroštátnej, európskej i globálnej úrovni.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbEFSA Európsky úrad pre bezpečnosť potravínEMA Európska lieková agentúra