Prezidentka Čaputová je proti výstavbe v Demänovskej doline, stretla sa s členmi petičného výboru

Zuzana Čaputová
Prezidentka Čaputová privítala členov petičného výboru v prezidentskom paláci. Foto: www.facebook.com

Prezidentka Zuzana Čaputová vníma požiadavky členov výboru petície Pre Dolinu ako opodstatnené a dôležité. Hlava štátu to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti. Iniciátori petície Pre Dolinu v Demänovskej doline presadzujú zásadné obmedzenie výstavby a riešenie kritickej dopravnej situácie. S ich pohľadom sa stotožňuje aj Čaputová. Tá v piatok 19. februára členov petičného výboru privítala v prezidentskom paláci.

„Hoci Demänovská dolina patrí medzi naše najvzácnejšie prírodné lokality, dnes sa spomína najmä ako odstrašujúci príklad nerešpektovania ochrany prírody. Prebiehajúca aj plánovaná masívna výstavba môže bohatstvo a charakter prírodnej krajiny nezvrátiteľne poškodiť,“ napísala prezidentka. Vníma, že sa otázky životného prostredia dostávajú do popredia a preto by na ne v rovnakej miere mali reagovať aj volení zástupcovia.

Petíciu Pre Dolinu spustila iniciatíva My sme les v spolupráci s Občianskym združením pre Dolinu a Asociáciou prírodného turizmu. Od 18. novembra 2020 do 18. februára 2021 vyzbierali iniciátori 82-tisíc podpisov.

Vo štvrtok 18. februára mimovládne organizácie informovali, že spúšťajú druhú vlnu petície. Ich cieľom je vyzbierať ďalších 18-tisíc podpisov. Petíciu so 100-tisíc podpismi plánujú následne predložiť Národnej rade SR (NR SR) spolu s kľúčovými návrhmi na úpravu zákonov tak, aby bola zabezpečená ochrana národných parkov pred developerskými projektami či náporom dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová