Pri kosení lúk hynú zbytočne obrovské množstvá zveri. Pomôže nahlasovanie aj mobilná aplikácia

2.jpg
Foto: Zivaluka.sk

Na jar sú naše lúky plné hniezd vtákov s vajíčkami, drobných zvierat, ale aj mláďat vysokej zveri. Každoročné jarné kosenie však pre ne predstavuje hrozbu. Kosačky a kombajny sa nezastavia ani pred hniezdom, ani pred ukrytým drobným mláďaťom srny. Kosenie však treba vopred nahlásiť poľovníkom, aby zvieratá opatrne z lúky vyhnali. Väčšina hospodárov to však nerobí.

Nová appka

Chrániť zver pred zbytočným uhynutím počas kosby umožňuje poľnohospodárom od tohto roka aj nová webová aplikácia Živá lúka. Poľnohospodári totiž majú zo zákona povinnosť oznamovať vykonávanie kosby poľovníkom. Podľa prieskumu poľovníckych organizácií, ktoré škody na zveri evidujú, až 72 percent poľnohospodárskych subjektov svoju zákonnú povinnosť nedodržiava a kosbu vopred neohlási. Agentúru SITA o tom informoval Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Spomínanú webovú aplikáciu http://www.zivaluka.sk spustili tento rok občianske združenie Zeleň a Slovenská poľovnícka komora. Poľnohospodári môžu cez ňu jednoducho a rýchlo zapísať termín a miesto plánovanej kosby. Splnia si tým zákonnú povinnosť a zároveň umožnia poľovníckym organizáciám urobiť preventívne opatrenia na ochranu divej zveri či vtákov. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná vyzýva a odporúča všetkým poľnohospodárom, aby sa do webovej aplikácie Živá lúka zaregistrovali. „Poctivým ohlasovaním termínov kosby zabezpečia nielen plnenie si zákonnej povinnosti, ale aj predchádzanie zbytočnej smrti zveri,“ cituje šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú tlačová správa, ktorú SITA poskytol Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva.

Hrozí mastná pokuta

Agrorezort pripomína, že povinnosťou všetkých poľnohospodárov je, aby sa pri obrábaní pôdy nezraňovali alebo usmrcovali zvieratá a neničilo sa prostredie, v ktorom žijú. Napriek tomu každoročne pri kosbe na prelome jari a leta hynú nielen mláďatá, ale aj dospelé voľne žijúce zvieratá. Ide najmä o srnčiu zver, ale aj o iné druhy mláďat raticovej zveri, ale aj mnohé drobné živočíchy a samice vtákov hniezdiacich na zemi. Zároveň sa ničia aj hniezda a znášky vajec vtákov hniezdiacich na zemi.

Poľnohospodári zo zákona musia oznámiť užívateľovi poľovného revíru najmenej tri dni vopred čas a miesto poľnohospodárskych prác v noci, kosenie krmovín a použitie chemických prípravkov, ktoré môžu byť škodlivé pre zver. Poľnohospodári sú tiež povinní používať plašiče zveri pri kosení trvalých trávnych porastov, obilnín a krmovín a pri ich zbere vykonávať práce tak, aby bola zver vytlačená od stredu pozemku k jeho okraju. Užívateľom pozemkov za neplnenie povinnosti môže okresný úrad uložiť pokutu až do 15-tisíc eur, dodáva sa v tlačovej správe agrorezortu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom