V lesoch pri Čiernom Balogu sa bude vo veľkom ťažiť drevo pre podkôrnikovú kalamitu, primátor Brezna upozorňuje na vážnu situáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lykožrút
Pohľad na strom zasiahnutý lykožrútom. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš.
Tento článok pre vás načítala AI.

V dôsledku podkôrnikovej kalamity a napadnutiu značnej časti lesov v okolí obce Čierny Balog v Breznianskom okrese, sa má vyťažiť viac ako 1 mil. metrov kubických drevnej hmoty.

Na výjazdovom rokovaní Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Rimavskej Sobote o mimoriadnej situácii informoval krajských poslancov primátor Brezna Tomáš Abel s tým, že žiada vládu aj kraj, aby urýchlene riešili prijatie jasných a termínovaných opatrení na ochranu životného prostredia, vôd, bezpečnosti, dopravy a ochrany zdravia a majetku obyvateľov. Župan Ondrej Lunter prisľúbil v tejto vážnej situácii pomoc.

„Už v súčasnosti tu prebieha ťažba dreva a v nasledujúcom období je tu predpokladaný výrub viac ako jedného milióna kubických metrov drevnej hmoty v balockých lesoch, čo bude mať za následok nielen výrazný zásah do cestovného ruchu v okrese Brezno, ale aj ďalšie následky,“ konštatoval primátor a konkretizoval, že na základe následnej ťažby má obcou Čierny Balog denne prechádzať viac ako 100 kamiónov plne naložených drevnou hmotou.

Zlý stav ciest po kalamite

Abel žiada o zapojenie vedenia BBSK do tohto problému, lebo pravdepodobne nastane aj ohrozenie majetku BBSK, keďže budú tieto kamióny jazdiť po cestách v správe kraja a stav ciest po tejto kalamite môže byť naozaj veľmi zlý.

„Zapojíme sa do toho všetkými prostriedkami, ktoré máme k dispozícii a podporíme región v riešení tejto situácie,“ uviedol k vážnej situácii predseda BBSK Lunter.

V obci Čierny Balog majú podľa jej starostu Michal Vetráka strach hlavne z toho, že prídu o významné pramene v obci.

„Ak títo ľudia prídu o vodu, ak nebude dostatočne regulovaná doprava, môžu sa stať nehody a budú ohrozené životy a zdravie obyvateľov. Toto by sme chceli čo najviac eliminovať, pripraviť sa na to, urobiť opatrenia s jasnými cieľmi, aby sme tomuto predišli,“ dodal primátor Brezna.

Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva

Abel tiež informoval, že 13. marca o 15:00 sa v kultúrnom dome v Čiernom Balogu uskutoční mimoriadne rokovanie zastupiteľstva k tejto problematike, na ktorom sa zúčastní aj minister pôdohospodárstva, minister životného prostredia, inšpekcia životného prostredia, zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, podniku Lesy SR, zástupcovia viacerých občianskych združení, poslanci z Brezna.

„Bol by som rád, keby aj za náš kraj tam z vedenia mohol niekto prísť a vyjadriť sa k tejto situácii,“ dodal primátor.

Vážne ohrozené smrekové lesy

Podľa krajského poslanca Romana Malatinca je situácia veľmi vážna a ohrozuje aj CHKO Poľana, lebo sú vážne ohrozené smrekové lesy.

„Na spracovanie do roku 2024 prešla náhodná ťažba v objeme 389-tisíc metrov kubických, čo predstavuje nárast nespracovanej ťažby a ohlásenej náhodnej ťažby v porovnaní s rokom 2023 viac ako o 235 percent. Táto skutočnosť potvrdzuje prognózu lesníckej ochranárskej služby o gradácii podkôrneho hmyzu na smreku práve z dôvodu, že nespracovaná poškodená drevná hmota je optimálnym zdrojom na premnoženie sa a šírenie podkôrneho hmyzu a ďalšie zvyšovanie objemu náhodnej ťažby z dôvodu pôsobenia tohto škodlivého činiteľa,“ objasnil poslanec.

„Prognóza vývoja náhodnej ťažby pôsobením sekundárnych škodlivých činiteľov lykožrút smrekový bude úmerná zásobe dreva v smrekových porastoch nad 60 rokov, teda porastov, ktoré sú najvýznamnejšie poškodzované lykožrútom smrekovým,“ uzavrel Malatinec.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej LunterTomáš Abel
Firmy a inštitúcie Lesy SRSVP Slovenský vodohospodársky podnik