Problémy s nelegálnymi skládkami by mohli vyriešiť nové fotopasce, tie ľahko odhalia pôvodcov

Štyridsaťsedemročný Tibor a 44-ročný Slávko vyvážali v januári odpad k Váhu v Zamarovciach. Na nelegálnu skládku naviezli drobný stavebný a komunálny odpad, plastový a drevený odpad, čiastočne zhorené pneumatiky, plastové sudy s obsahom vodnej premývacej kvapaliny a iné veci. Bratislava, 5. jún 2019.
Foto: archívne, SITA/KR PZ Trenčín

Objasnenosť priestupkov spojených s nedovoleným ukladaním odpadov mimo nádob na komunálny odpad chcú v Dubnici nad Váhom zvýšiť pomocou troch fotopascí.

Ako informovala hovorkyňa mesta Veronika Rezáková, kým vlani riešila mestská polícia za celý rok 85 prípadov nelegálnych skládok odpadu, počas prvých piatich mesiacov tohto roka sa podobných prípadov vyskytlo už 68.

Ťažká identifikácia

Podľa náčelníka dubnickej mestskej polície Tibora Reháka sa totožnosť páchateľa pri tvorbe nelegálnych skládok nezisťuje ľahko.

„V tomto roku sme pôvodcu nezákonnej skládky odpadu identifikovali štrnásťkrát. Aby sme zlepšili objasnenosť v tejto oblasti, po dohode s vedením mesta a oddelením životného prostredia sme pristúpili k obstaraniu ďalších troch fotopascí,“ uviedol Rehák.

Nočné snímanie

Fotopasce s vysokým rozlíšením a prísvitom na snímanie v noci sa dajú ovládať aj na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu.

Fotopasca začne snímať v momente, keď niekto vstúpi do zóny jej dosahu. Fotografia je okamžite odoslaná do mobilného zariadenia, ktoré sa nachádza na operačnom stredisku mestskej polície, prípadne priamo vo vozidle polície. Získaný záznam je hneď vyhodnotený a v prípade, že sa zachytená osoba dopustila spáchania priestupku, vykonajú policajti bezprostredný výjazd a vec doriešia na mieste,“ vysvetlil náčelník mestskej polície.

S umiestňovaním fotopascí mestská polícia už začala. „Fotopasce sa budú nachádzať predovšetkým v extraviláne mesta na tých miestach, kde je ilegálne vyvážaný odpad. Zohľadnili sme pritom aj podnety občanov. Veríme, že boj s čiernymi skládkami sa stane efektívnejším a podarí sa nám zvýšiť objasnenosť takto páchaných priestupkov,“ doplnila vedúca referátu životného prostredia mestského úradu Janka Beniaková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janka BeniakováVeronika Rezáková