Produkcia obilnín v EÚ stúpne do roku 2030 o viac ako 40 miliónov ton ročne

Cereals 2438752_1280.jpg

Európska komisia zároveň očakáva, že ceny obilnín zostanú do roku 2030 v porovnaní s rokom 2018 stabilné.

Produkcia obilnín v Európskej únii bude pokračovať v raste až do roku 2030, kedy podľa odhadov Európskej komisie (EK) dosiahne 325 miliónov ton ročne v porovnaní s odhadovanými 284 miliónmi tonami vyprodukovanými v roku 2018. Tento rast bude spôsobený rastom priemyselného využitia obilnín, nárastom dopytu po krmivách a vyhliadkami na vývoz. Zároveň sa očakáva, že ceny obilnín zostanú pomerne stabilné, napríklad u pšenice obyčajnej na úrovni približne 180 eur za tonu. Vyplýva to z poľnohospodárskeho výhľadu Európskej únie do roku 2030, ktorý zverejnila Európska komisia.

Pokiaľ ide o olejnaté semená, v tomto segmente komisia neočakáva žiadny ďalší rast produkcie do roku 2030, najmä kvôli limitom politiky biopalív v EÚ, ktorá vstúpi do platnosti po roku 2020. EK naopak očakáva, že produkcia sóje sa v EÚ bude ďalej rozširovať, no pomalšie ako v posledných rokoch. Navyše, vďaka priaznivému politickému prostrediu, najmä bielkovinové plodiny nedávno zaznamenali podľa komisie silné oživenie a tento trend bude pokračovať až do roku 2030.

Narastie dopyt po krmivách

V sledovanom období bude silný dopyt na kŕmne účely aj ľudskú spotrebu ďalej stimulovať rast produkcie sójových bôbov a bielkovinových plodín. To spolu s určitým zlepšením výnosov povedie podľa Európskej komisie k ďalšiemu zvýšeniu produkcie do roku 2030 v EÚ v tomto segmente. Do daného obdobia by mal narásť aj dopyt po krmivách, a to najmä vďaka ďalšiemu zvýšeniu produkcie hydiny a mliečnych výrobkov v EÚ. Celkové množstvo krmiva by malo dosiahnuť v roku 2030 275 miliónov ton pre tri druhy kŕmnych zmesí (nízky, stredný a vysoký obsah bielkovín).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia