Protipovodňové opatrenia stáli už viac ako milión eur, najviac výdavkov mal Žilinský kraj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dažde, povodne
Rozvodnený tok v Mikušovciach počas zásahu hasičov v obci Mikušovce v okrese Ilava. V súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý v stredu zasiahol územie Slovenska, mali hasiči do dnešného rána desiatky výjazdov vo viacerých krajoch. Takmer 290 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo pri viac ako 80 udalostiach. Ich pomoc bola pre nepriaznivé počasie potrebná najmä v Žilinskom, v Trnavskom, v Bratislavskom a v Trenčianskom kraji. Najčastejšie odstraňovali spadnuté stromy z ciest a vodných tokov, ktoré zároveň monitorovali a odčerpávali vodu zo zatopených ulíc a pivníc.Bratislava, 23. máj 2019. Foto: SITA/Prezídium HaZZ

Protipovodňové opatrenia na Slovensku stáli v prvom polroku 2019 viac než 1,4 milióna eur, škody spôsobené povodňami si vyžiadali viac než 748-tisíc eur. Vyplýva to zo Správy o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky, ktorú na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Nedostatočné opatrenia

Zo správy, ktorú predložilo ministerstvo životného prostredia, vyplýva, že k následkom povodní prispievajú aj nedostatočné protipovodňové opatrenia zo strany obcí alebo súkromných vlastníkov pozemkov.

Problémom sú aj znefunkčnené, nepostačujúce či úplne chýbajúce siete rigolov, priekop, priepustov či dažďovej kanalizácie zo strany obcí a miest.

Povodne na Slovensku si od januára do konca júna 2019 vyžiadali 50-krát vyhlásenie III. stupňa povodňovej aktivity a 86-krát II. stupňa povodňovej aktivity. Starostovia obcí vyhlásili mimoriadnu situáciu z dôvodu výskytu povodní v dvoch oblastiach.

Státisícové škody

Celkové výdavky na záchranné práce v prvom polroku 2019 boli vyčíslené na viac než 342-tisíc eur. Najviac výdavkov spojených s povodňami mal Žilinský kraj – vyše 147-tisíc eur. Záplavy spôsobili ujmu najmä obciam, ich hodnota presiahla 385-tisíc eur.

Škody na štátnom majetku boli vyčíslené na 202-tisíc eur. V sledovanom období boli povodňami najviac postihnuté obce na území okresov Čadca, Martin, Nitra, Stará Ľubovňa a Žilina.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRVláda SR