Reforma odpadu sa posunie o rok a podľa Tarabu je to v záujme životného prostredia, progresívci upozorňujú na možnú žalobu EÚ (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MŽP: Riešenia problémov samospráv s odpadom
Zľava: Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba počas tlačovej konferencie Ministerstva životného prostredia SR na tému: Obdobie nečinnosti štátu pri riešení problémov samospráv s odpadom sa skončilo. Bratislava, 24. november 2023. Foto: SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 24. novembra, 16:21

Povinnosť samospráv spracovávať odpad mechanicko-biologickým spôsobom sa posunie o jeden rok, teda na začiatok roku 2025. Uviedol to v piatok minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Ide podľa neho o posledný a finálny posun zavedenia tejto reformy.

Zavedenie spracovania odpadu

Podľa ministra je aktuálne na zavedenie mechanicko-biologického spracovania odpadu pripravených len 49 percent samospráv.

„Znamená to, že sme rozdelili samosprávy na tie, ktoré pripravenú sú a ktorým to spôsobí nárast cien separácie komunálneho odpadu o takmer 20 eur na tonu. Na druhej strane sú tu obce ktoré to nestihli,“ skonštatoval Taraba s tým, že podľa pôvodných zámerov envirorezortu pri chystaní reformy mali byť tieto obce trestané do výšky až 100 eur na tonu odpadu.

Len preto, že aj štát spôsobil časovú aj finančnú núdzu týmto obciam,“ povedal Taraba s tým, že obciam bolo pôvodne sľúbené, že na zmenu odpadovej politiky budú môcť čerpať európske fondy. Nakoniec sa tak však nestalo.

Odklad reformy

Taraba vyjadril presvedčenie, že odklad reformy je v záujme životného prostredia, ako aj v záujme stability odpadového hospodárstva.

Napriek tomu chcem zdôrazniť, a každý expert to potvrdí, že Slovensko sa nepohne ďalej v oblasti spracovania komunálneho odpadu, pokiaľ si neuvedomíme, že skládkovanie – to znamená to riziko prieniku rôznych toxických látok do spodných vôd – je zaostalý systém spracovania odpadu,“ zdôraznil šéf evnirorezortu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Doplnil, že Slovensko je v súčasnoti lídrom práve v skládkovaní. „Sme štát, ktorý absolútne zanedbal vybudovávanie základnej ekologickej infraštruktúry,“ dodal Taraba s tým, že o riešení tejto problematiky chce viesť rokovania so samosprávami aj s priemyslom.

Súčasný stav ministrovi vyhovuje

Opozičné Progresívne Slovensko v tejto súvislosti konštatuje, že súčasný stav ministrovi vyhovuje, pretože zapadá do vízie odpadového hospodárstva novej vlády, ktorou je odpad v maximálnej možnej miere spaľovať.

„Začína sa opakovať naratív záujmových skupín, ktoré za najlepší možný spôsob ako nakladať s odpadom vyhlasujú jeho energetické zhodnotenie. Teda spálenie. Prišlo to až tak ďaleko, že je vedome zdôrazňovaný náš záväzok voči EÚ skládkovať maximálne 10 percent komunálnych odpadov do roku 2035, no rovnako zámerne je vypúšťaná druhá časť našich záväzkov,“ povedal poslanec Michal Sabo.

Spomenutou druhou časťou je podľa neho recyklovať 65 percent komunálnych odpadov do toho istého roku. Nové vedenie envirorezortu podľa Saba využilo nečinnosť exministra Jána Budaja pri celkovom rozvoji obehovej ekonomiky na Slovensku.

Žaloba zo strany EÚ

V praxi sa podľa jeho slov opäť ukazuje, že v rozvoji obehovej ekonomiky chýba štátu akákoľvek stratégia a dlhodobá, udržateľná, záväzná vízia.

„Definitívny odklad zavedenia európskej legislatívy môže znamenať žalobu zo strany EÚ, no predovšetkým potrestá obce a podnikateľov, ktorí sa na zavedenie povinnosti pripravili a dnes majú zmarené investície. Jej odkladom navyše samosprávy strácajú motiváciu zavádzať nástroje na zníženie produkcie odpadu a zlepšenie jeho triedenia,“ dodal Sabo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajMichal SaboTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRPS Progresívne Slovensko