SaS kritizuje ministerstvo pôdohospodárstva za skrátenie lehoty na prihlásenie hospodárskych zvierat, vidí v tom šikanu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ovce, jahňa
Foto: ilustračné, Getty images

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministerstvo pôdohospodárstva, aby znížilo zbytočnú byrokraciu pre slovenských chovateľov. Rezort skrátil lehoty na prihlásenie hospodárskych zvierat do centrálneho registra.

Tento krok podľa liberálov v praxi spôsobí viacero problémov. Informovala o tom hovorkyňa SaS Ivana Nittmanová.

Neakceptovali zásadné pripomienky

Ministerstvo pôdohospodárstva vydalo v júli tri vyhlášky, ktorými skrátilo lehotu na prihlásenie hovädzieho dobytka, ošípaných, kôz a oviec do centrálneho registra hospodárskych zvierat zo siedmich na tri dni. Uplatňovať sa majú od júla 2024.

„V momente sa zo strany chovateľov spustila vlna nevôle, pretože skrátenie lehoty im v praxi spôsobí viacero problémov a zároveň predstavuje zbytočnú byrokraciu,“ tvrdí SaS.

S novými vyhláškami liberáli zásadne nesúhlasia. Podľa nich ministerstvo pôdohospodárstva skrátenie lehoty riadne neodôvodnilo, navyše je len jedným z navrhovaných riešení Európskej komisie, nejde o povinnosť.

„Zároveň upozorňujeme na to, že ministerstvo neakceptovalo ani zásadné pripomienky, ktoré k vyhláškam vzniesli Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Republiková únia zamestnávateľov, ministerstvo hospodárstva, združenia zamestnávateľov a farmárov či verejnosť,“ uviedla tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Žiadajú vrátiť pôvodnú lehotu

Rozpory, ktoré sa objavili, podľa nej rezort vôbec nevyriešil.

Expertka SaS to považuje za zbytočnú šikanu chovateľov a vyzýva ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša, aby pripravil návrh legislatívy, ktorou lehotu vráti späť na tú pôvodnú.

„Európska legislatíva necháva členským štátom priestor na určenie lehoty, v ktorej sú chovatelia povinní nahlásiť hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy do registra hospodárskych zvierat. Nesmie byť však dlhšia ako sedem dní. Nie je preto jasné, prečo sa rezort rozhodol stanoviť ju pre slovenských chovateľov len na tri dni. Navyše, za nesplnenie povinnosti hrozí chovateľom pokuta až do výšky 3 500 eur a aj strata nároku na vyplácanie podpôr,“ uzavrela Halgašová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita