Ministerstvo zastavilo lov vlka na Slovensku

Vlk
Foto: ilustračné, Getty Images

Sezóna lovu vlkov sa končí. Kvóta na odlov 35 vlkov dravých v poľovníckej sezóne 2019/2020 sa už vyčerpala, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) preto vo štvrtok o 12:00 zastavilo lov vo všetkých poľovníckych revíroch.

Proti strieľaniu vlkov protestovali ochranári, s povolením lovu nesúhlasilo ani ministerstvo životného prostredia. Internetovú petíciu za zastavenie poľovačiek podpísalo viac než 100-tisíc občanov.

Stav je priaznivý

„O zastavení lovu ministerstvo bezodkladne informuje okresné úrady, Úrad lesného hospodárstva a poľovníctva Ministerstva obrany SR a Štátnu ochranu prírody SR. Žiadame okresné úrady, pozemkové a lesné odbory, aby bezodkladne o zastavení lovu vlka dravého upovedomili všetkých užívateľov poľovných revírov vo svojej územnej pôsobnosti,“ uviedol Peter Kicko, generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva je stav populácie vlka dravého na Slovensku priaznivý. Jeho populácia sa zvyšuje a rozširuje sa aj územie jeho výskytu.

Lov neohrozuje jeho populáciu

To, že lov neohrozuje jeho populáciu, potvrdila vo svojom novembrovom stanovisku aj Európska komisia (EK). So stanoviskom sa stotožňujú aj poľovníci.

Opačný názor zastáva Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), ktoré presadzuje zavedenie nulovej kvóty na odlov vlka dravého. „Ministerstvo a naši štátni ochranári už druhý rok presadzujú nulové kvóty na odstrel vlka dravého. Faktom ostáva, že kvóty určuje pracovná skupina na agrorezorte. V nej okrem štátnej ochrany prírody, ministerstva, neziskového sektora sú zástupcovia agrorezortu, poľnohospodárov či okresných úradov. Aj keď sa pre tento rok určila nižšia kvóta, sme presvedčení, že mala a do budúcna má byť nulová kvóta. Ide o krásne tvory, ktoré plnia dôležitú úlohu v našich lesoch,“ vyhlásil hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák. Na strane MŽP stoja aj ochranári a časť verejnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KickoTomáš Ferenčák
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMO Ministerstvo obrany SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR