Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelenina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Nina Bednáriková
19. 07. 2019 10:44 PoľnohospodárstvoSlovensko od NasVidiek.skSITA

Slováci by mohli nakupovať domácu zeleninu a ovocie počas celého roka, PPA podporí výstavbu skladov

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyhlásila výzvu na skladovacie kapacity pre plodiny špeciálnej rastlinnej výroby. V rámci tohto opatrenia podporí agrorezort slovenských poľnohospodárov z Programu rozvoja vidieka sumou 15 miliónov eur.

Slovenskí spotrebitelia by tak na základe výzvy mali nakupovať slovenskú zeleninu a ovocie stabilnejšie počas celého roka. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Chceme, aby mohli slovenskí spotrebitelia siahnuť po slovenskej zelenine a ovocí čo najdlhšie počas celého roka. Práve podpora rozvoja a modernizácie skladov ovocinárov a zeleninárov zabezpečí stabilnejšie dodávky domáceho, slovenského ovocia a zeleniny k našim spotrebiteľom počas celého roka. Podporíme skladovanie plodín špeciálnej rastlinnej výroby z domácich polí ako napríklad rajčiaky, paprika, uhorky, cesnak, koreňová zelenina, špargľa, ale aj ovocie ako melóny, jahody, jablká, či marhule a mnohé iné,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Súčasťou môže byť aj stavba vonkajších plôch

V rámci výzvy na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu skladovacích kapacít sú oprávnené len investície súvisiace so skladovaním plodín špeciálnej rastlinnej výroby mierneho pásma, uvedených v prílohe výzvy.

Okrem už vyššie spomenutých ide podľa agrorezortu napríklad o zemiaky, kapustu, cibuľu, mrkvu, karfiol, brokolicu, šalát, zeler, petržlen, reďkovku, kukuricu cukrovú či tekvice. Z ovocia sú to napríklad hrušky, slivky, ringloty, broskyne, čerešne, višne či ríbezle.

Súčasťou výstavby skladu môže byť aj výstavba bezprostredných vonkajších plôch, týkajúcich sa skladu a prípadné riešenie energetického hospodárstva, bezprostredne súvisiaceho s prevádzkou skladu.

Dôležitá súčasť potravinárskeho reťazca

„Výzvu sme pripravili tak, aby mali naši prvovýrobcovia dostatok času na prípravu projektov. Skladovanie úrody je totiž významnou súčasťou potravinárskeho dodávateľského reťazca. Výzva je zameraná na podporu poľnohospodárskych podnikov či už zvýšením produkcie, alebo jej kvality v kritických odvetviach, zvýšením odbytu, znížením záťaže na životné prostredie vrátane technológii a to všetko prostredníctvom vybudovania skladovacích kapacít. Zapojiť sa do nej môžu fyzické a právnické osoby podnikajúce v poľnohospodárskej prvovýrobe – pestovatelia plodín špeciálnej rastlinnej výroby. Indikatívna výška finančných prostriedkov vo výzve je 15 miliónov eur. Podávať a prijímať samotné žiadosti o nenávratný finančný príspevok na PPA bude možné od 1. do 17. októbra 2019,“ povedal generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Všetky informácie k výzve sa nachádzajú na tejto webovej stránke.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X