Slovenskí vedci chcú pomôcť poľnohospodárom, vyvinuli prípravok na udržanie vody

Časté výkyvy počasia, dlhšie obdobia sucha a zmena klímy čoraz viac ovplyvňujú poľnohospodárstvo a produkciu farmárov nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Práve v boji so suchom a suchšími obdobiami by mal pomôcť aquaholder, ktorý niekoľko rokov vyvíjali vedci zo slovenskej inovatívnej spoločnosti Pewas.

V týchto dňoch aj prvé ucelené výsledky testov na poliach potvrdzujú podľa spoločnosti závery testov v laboratóriu, že osivo ošetrené prípravkom aquaholder rýchlejšie klíči a vzíde z pôdy, a rastliny sú aj silnejšie a v lepšej kondícii. Spoločnosť Pewas o tom informovala v utorok.

Prípravok na báze superabsorbentu

V zariadení na prípravu osív sa na osivo nanesie mikroskopická vrstva aquaholderu, prípravku na báze superabsorbentu. Po zasiatí do pôdy vytvorená vrstva do seba absorbuje vodu z prvej vlahy a udrží ju. Aquaholder získal svoje pomenovanie preto, že dokáže pre rastlinu naviazať 200 až 500-násobok vody v pomere k svojej hmotnosti a postupne ju uvoľňovať. Tú semienko využije práve v najkritickejšej fáze rastu, teda v čase klíčenia. Obal zároveň chráni osivo aj pred patogénmi,“ vysvetlil účinky aquaholderu generálny riaditeľ spoločnosti Pewas Ivo Krpelan.

Po niekoľkoročných úspešných laboratórnych a experimentálnych testoch začali tento rok vedci z firmy Pewas, v spolupráci s Výskumným ústavom rastlinnej výroby a viacerými malými a veľkými farmármi, testovať aquaholder priamo na poliach na Slovensku, v Česku a Maďarsku. Jačmeň, cukrovú repu, kukuricu, sóju, repku a pšenicu, obalené prípravkom, vysiali na prelome zimy a jari vedci, v spolupráci s farmami a nezávislými certifikovanými skúšobnými organizáciami.

Osivá klíčia rýchlejšie

Už dnes vieme povedať, že zasiate osivá vďaka aquaholderu klíčia rýchlejšie o jeden až dva dni. Majú zároveň väčší koreňový systém a nadzemnú časť rastliny, a to približne o pätinu (20 %) najmä v počiatočnej fáze a v suchších oblastiach. Taktiež vykazujú lepší kondičný stav, teda rastliny sú väčšie a zdravšie,“ zhrnul výsledky testov Ivo Krpelan.

Spoločnosť Pewas je slovenská výskumná spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1992. V čase založenia vyvíjala prípravky spotrebnej chémie so zameraním na bio-odbúrateľné mazivá. Od roku 2004 rozšírila spoločnosť svoje aktivity na výskum v oblasti superabsorbčných polymérov a ich využitie v poľnohospodárstve, priemysle a bezpečnostnom sektore.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo Krpelan
Firmy a inštitúcie Pewas