Slovensko má najväčšiu priemernú výmeru polí v Európskej únii, škodí to však biodiverzite

Slovensko má najväčšiu priemernú výmeru polí v EÚ Foto: Pixabay

Slovensko má najväčšiu priemernú výmeru polí v Európskej únii. Podľa satelitov je priemerná veľkosť poľa na Slovensku až 12 hektárov. Najhoršia situácia je na Podunajskej nížine a pahorkatine v Trnavskom a Nitrianskom kraji.

„Veľké pôdne bloky bez zelených pásov pritom zhoršujú vplyvy veternej a vodnej erózie, prehrievajú krajinu a zvyšujú tak náchylnosť na sucho. Chýba tiež možnosť úkrytu pre živočíchy, čo znižuje biodiverzitu,“ konštatoval to vo štvrtok pre agentúru SITA hlavný ekonóm a riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martin Haluš.

Napriek krátkodobým finančným výhodám pre farmárov z obhospodarovania veľkých plôch, by pre nich aj pre životné prostredie bolo podľa IEP z dlhodobejšieho hľadiska výhodnejšie obmedzovať veľkosti polí. Tiež zabezpečiť šachovnicový spôsob pestovania plodín a vytvárať zelené plochy a pásy.

„Dosiahnuť to možno napríklad motivujúcim nastavením podpory zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky, reguláciou maximálnej výmery polí, alebo uskutočňovaním pozemkových úprav,“ dodal Martin Haluš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Haluš