Slovensko má väčšinu pitnej vody z podzemných vôd, kvalita jej zdrojov však závisí od ich ochrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pitná voda, vodovod
Foto: ilustračné, Getty images

Jeden z troch ľudí na svete nemá prístup k zdravotne nezávadnej pitnej vode, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Z celkového množstva vody na zemi, je zhruba 0,5 percenta vhodných pre priamu spotrebu. Informuje o tom Zelená linka na sociálnej sieti,

„Na Slovensku 80 percent pitnej vody získavame z podzemných vôd a 20 percent z povrchových vôd. Povrchové zdroje sú napríklad vodárenské nádrže alebo niektoré vodárenské toky alebo časti vodných tokov. Tieto vody sú upravované tak, aby spĺňali požiadavky na kvalitu pitnej vody. Pod tým si môžeme predstaviť sériu technologických postupov, ktorými sa zlepšujú vlastnosti surovej vody a zabezpečujú jej zdravotnú bezpečnosť,“ uvádza Zelená linka.

K základným operáciám pre zlepšenie vlastnosti vody patrí filtrácia, dezinfekcia a odkysľovanie. V zložitejších prípadoch to môže byť koagulácia, ozonácia či adsorpcia na aktívnom uhlí.

Slovensko má v súčasnosti dostupné dostatočné množstvo vodných útvarov a tým aj zdrojov pitnej vody, ale ich kvalita závisí od ich ochrany.

Najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe je Žitný ostrov. Nachádza sa tu kvalitná pitná voda, ktorá potrebuje minimálnu úpravu v podobe preventívnej dezinfekcie vody, ktorá je dodávaná v sieti verejných vodovodov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať