Smer má plán, ako zatočiť s nárastom cien potravín. Vládu viní z nečinnosti (video)

potraviny, zelenina, ovocie, obchod
Ceny potravín i naďalej stúpajú. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 22. septembra o 17.27

Opozičná strana Smer – SD predkladá ďalší návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Dôvodom má byť tentokrát enormný nárast cien potravín. Ceny majú stúpať najmä pri základných potravinách a komoditách ako pečivo, mäso, cukor a oleje.

To umocňuje podľa Smeru potrebu prijatia štátnych opatrení na ochránenie finančne najzraniteľnejších občanov. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii predkladateľ návrhu a podpredseda Smeru – SD Richard Takáč.

Majú dostatok možností

Vláda má podľa Smeru dostatok možností ako nárast cien potravín zmierniť. „Mala by opätovne zaviesť bankový odvod a vyzbierané peniaze dať do pôdohospodárstva. Ďalej odporúčame zvýšiť dotácie na zelenú naftu, zákonne umožniť sezónne zamestnávanie, poskytnúť zvýhodnené úvery, znížiť ceny energií a zaviesť daňovo-odvodové zvýhodnenie zamestnancov pracujúcich v agrosektore,“ ozrejmil Takáč.

Problémom, prečo ceny potravín rastú, vidí Takáč aj v tom, že vláda z plánu obnovy na sektor pôdohospodárstva nevyčlenila žiadnu sumu. „To sa automaticky začína odzrkadľovať,“ doplnil Takáč.

Citlivé vnímanie

Agrorezort vníma túto problematiku citlivo. “Našim pôdohospodárom teraz chýbajú desiatky miliónov eur, ktoré namiesto toho, aby smerovali do podpory prvovýrobcov a spracovateľov, mizli v rozsiahlych korupčných schémach za vlády Smeru-SD,“ zareagovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

Výsledkom je podľa rezortu ohrozenie vyplácania akýchkoľvek podpôr cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), ktorej hrozí odňatie akreditácie zo strany Európskej únie.

Peniaze pre pôdohospodárov

Minister Samuel Vlčan intenzívne pracuje na tom, aby PPA splnila podmienky zo strany EÚ a zachránili sa peniaze pre slovenských pôdohospodárov, potravinárov a pre rozvoj vidieka,“ uviedlo ministerstvo.

Bezodkladne po udelení trvalej akreditácie po 15. októbri 2021 budú na podporu slovenských potravinárov vypísané výzvy vo výške 170 mil. eur, ktoré budú môcť čerpať bezodkladne po vyhodnotení výzvy.

Upozornenie agrorezortu

V súvislosti s reguláciou trhu agrorezort upozornil, že nemôže na voľnom trhu, ktorého je SR súčasťou, nijako zvýhodňovať domácich producentov oproti zahraničným. Išlo by o nedovolenú štátnu pomoc.

V prechodnom aj budúcom programovom období majú pribudnúť viaceré projektové a neprojektové podpory, zamerané napríklad, aj na špeciálnu rastlinnú výrobu,“ dodalo ministerstvo s tým, že pracuje aj na podpore regionálnych aj lokálnych pestovateľov a producentov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie SMER-SD