Spolok farmárov Slovenska s protestnými jazdami farmárov nesúhlasí

PROTEST: Farmári na traktoroch v Bratislave
Protestujúci farmári Foto: SITA/Branislav Bibel

Farmári združení v Iniciatíve poľnohospodárov sa opäť chystajú do ulíc. V prípade, že vláda nebude riešiť ich požiadavky, nebudú vraj váhať s dopravnou blokádou Bratislavy. Nie všetci farmári sa však s týmto postojom stotožňujú. Organizácia s názvom Spolok farmárov Slovenska spochybňuje metódy Iniciatívy poľnohospodárov.

„Spolok farmárov Slovenska vyjadruje svoje znepokojenie nad ohláseným návratom protestov v Bratislave samozvanými zástupcami malých a rodinných farmárov. Riešiť bezodkladne katastrofálny stav slovenského poľnohospodárstva, ktoré sa devastovalo posledných 20 rokov, považujeme za nevyhnutné. Nemôžeme však súhlasiť so spôsobmi, ktoré používajú konkrétni jednotlivci, skrývajúci sa za občianske združenie „Iniciatíva poľnohospodárov“,“ informoval dnes Spolok farmárov Slovenska v tlačovej správe.

Spolok farmárov Slovenska (SFS) vznikol približne v rovnakom čase ako Iniciatíva poľnohospodárov. Obe organizácie si dávajú za úlohu zastupovať malých farmárov a pôsobia paralelne. SFS sa však profiluje ako prísne apolitická organizácia a Iniciatívu poľnohospodárov považuje za skupinu ľudí, ktorá si čoraz viac pretláča svoje politické ambície, osobné spory a záujmy.

„Zneužívanie nátlakových akcií na manipuláciu s verejnou mienkou, ktorej predkladajú mnohokrát nepravdivé informácie, považujeme doslovne za hazardovanie s dobrým menom poctivých a slušných farmárov, ťažko pracujúcich na roliach svojich predkov. Obávame sa, že takéto konanie môže poškodiť aj náklonnosť verejnej mienky, ktorej sa farmárom od obyvateľov Slovenska dostáva, čo vnímame ako spoločenskú zodpovednosť,“ uvádzajú farmári z SFS.

Aktérov protestných akcií preto vyzývajú, aby nedávali vyhlásenia v mene všetkých farmárov Slovenska, ale len za skupinu, ktorú reálne reprezentujú.

„Hľadaniu riešení, ktoré naozaj pomôžu k ozdraveniu slovenského vidieka ako aj postavenia slovenských farmárov musia predchádzať životné skúsenosti, odborné diskusie a legitímne podnety na relevantné inštitúcie, ako aj nevyhnutné rešpektovanie ostatných organizácií a združení farmárov a ich sympatizantov naprieč celým Slovenskom. Širokej verejnosti, podporujúcej poctivo pracujúcich farmárov, ďakujeme za ich podporu a pochopenie. Vnímame to ako spoločenský záväzok naďalej sa plnohodnotne podieľať na zabezpečovaní potravinovej sebestačnosti a krajinotvorbe Slovenska, kde poľnohospodárstvo vždy malo svoje dôležité postavenie.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Iniciatíva poľnohospodárov