SPPK víta, že prezident podpísal novelu týkajúcu sa činnosti Rady SPF

Predseda SPPK Emil Macho Foto: SITA/Tomáš Somr Predseda SPPK Emil Macho Foto: SITA/Tomáš Somr

Rada Slovenského pozemkového fondu bude od júna už aj so zástupcom poľnohospodárov, miest a obcí.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) oceňuje, že prezident SR Andrej Kiska podpísal pre poľnohospodárov kľúčovú novelu zákona o pozemkových úpravách, ktorá sa zaoberá činnosťou Rady Slovenského pozemkového fondu. Týmto krokom sa do Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) dostanú aj zástupcovia poľnohospodárov, miest a obcí. Novela zákona bude platiť od júna.

„Na túto zmenu sme čakali roky. Oceňujeme preto aktivity všetkých politikov, ktorí sa pričinili o schválenie novely zákona. Slovenské poľnohospodárstvo a slovenský vidiek sa nachádzajú v období, ktoré má zásadný vplyv na ďalšie smerovanie chlebového odvetvia. Systémové opatrenia a koncepčné legislatívne zmeny sú predpokladom na tak žiadané oživenie domáceho agropotravinárskeho sektora, zvyšovanie potravinovej sebestačnosti krajiny a v neposlednom rade aj na vzhľad krajiny a rozvoj vidieka,“ reagoval na zavŕšenie legislatívneho procesu predseda SPPK Emil Macho.

Doteraz mala Rada 11 členov teraz 13

Doteraz Rada SPF pozostávala z jedenástich členov. Vzhľadom na zrýchlenie rozhodovacích procesov rady a aplikačné problémy si však prax žiadala, aby členom rady bol aj zástupca organizácií združujúcich obce, ako aj zástupca poľnohospodárov. „Po novom sa už budú pri procesoch s narábaním s pôdou vo vlastníctve štátu a v správe Slovenského pozemkového fondu zúčastňovať aj zástupcovia poľnohospodárov, miest a obcí. Zároveň zástupca z poľnohospodárskej obce bude môcť priniesť aj konštruktívne podnety priamo z praxe, ktoré sa budú týkať napríklad procesu pozemkových úprav alebo nájomných vzťahov,“ dodala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora