Štátny podnik plánuje cez elektronické aukcie dreva predať od 10 do 30 percent zdrojov dreva

Drevo elektronické aukcie dreva
Foto: pixabay.com

Štátny podnik Lesy SR plánuje cez elektronické aukcie dreva (EAD) predať od 10 do 30 percent zdrojov dreva. V prípade úspešnej aukcie zaplatí ponúkajúci subjekt štátnemu podniku províziu vo výške 1,5 percenta z hodnoty obchodu.

V prípade neúspešnej aukcie štátny podnik nebude účtovať spoločnosti žiadny poplatok. Informovala o tom vedúca Odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová v tlačovej správe.

V súčasnom období umožňuje štátny podnik týmto spôsobom, to je na vlastnej platforme, predávať drevnú hmotu aj iným subjektom, a to na základe rámcových zmlúv o sprostredkovaní predaja prostredníctvom EAD. Takéto zmluvy boli dodnes uzavreté s tromi subjektmi, ktorými sú Vojenské lesy a majetky štátny podnik, Stredná lesnícka škola v Banskej Štiavnici a Technická univerzita vo Zvolene-Vysokoškolský lesnícky podnik. V budúcnosti plánujeme rozširovať portfólio o ďalšie lesnícke subjekty,“ uviedol poverený generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Matej Vigoda.

V predchádzajúcom období bol podiel predaja elektronických aukcií dreva nižší. V roku 2019 bol na úrovni 0,4 percenta, v roku 2020 na úrovni 1,6 percenta a v roku 2021 predstavoval podiel 4,3 percenta. Zvýšením podielu elektronických aukcií dreva chcú Lesy SR zvýšiť transparentnosť predaja drevnej hmoty a zabezpečiť dostupnosť pre širší okruh záujemcov.

Sme presvedčení, že tento transparentný spôsob predaja osloví aj neštátnych vlastníkov lesov, prípadne producentov drevnej hmoty. Sme pripravení rokovať so súkromnými obhospodarovateľmi a urbariátmi,“ podotkol riaditeľ obchodného úseku Michal Demák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marína DebnárováMatej Vigoda
Firmy a inštitúcie Lesy SRVojenské lesy a majetky SR