Medvede na Slovensku nie sú premnožené, ukázala štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Výsledky štúdie Univerzity Karlovej v Prahe týkajúcej sa početnosti medveďa hnedého na Slovensku potvrdzujú aj dáta z monitoringov v mnohých chránených územiach. Poukazuje na to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

Napriek často medializovaným správam o ‚premnožení’medveďov na našom území, výsledky výskumu poukazujú na relatívne stabilnú populáciu. Na základe modelovania veľkosti populácie stanovila Univerzita Karlova Praha celkový počet našej najväčšej šelmy na 1 056, v intervale spoľahlivosti medzi 1 012 až 1 275 jedincov,“ informuje ŠOP.

Množstvo špekulácií

Zverejnené výsledky štúdie vyvolali v posledných dňoch celospoločenskú diskusiu a množstvo špekulácií. Odborníci však poukazujú na to, že najvyššia početnosť medveďov sa aj prostredníctvom štúdie potvrdila v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde sa odhad pohybuje na úrovni 278 jedincov.

Druhý najväčší počet zmieňuje štúdia v Národnom parku Malá Fatra. Ako uviedol zoológ z tohto národného parku Michal Kalaš, šelmy tu monitorujú formou priameho pozorovania už od roku 2003.

Tohtoročné čiastkové výsledky naznačujú, že k nárastu populácie nedochádza ani v našom území,“ skonštatoval. V Národnom parku Veľká Fatra autori štúdie odhadujú populáciu medveďa na približne 146 jedincov. Zoologička národného parku Mária Apfelová predpokladaný počet potvrdzuje.

Hľadanie potravy

Zároveň poukazuje na to, že medveď sa naučil využívať ako zdroj potravy poľnohospodársku pôdu osiatu kukuricou a inými energeticky bohatými zdrojmi potravy, ako aj neprirodzenú potravu z vnadísk a krmovísk. Zredukovaním dostupnosti jadrového krmiva v lese boli medvede pripravené o významný zdroj potravy.

Ako vysvetlil zoológ ŠOP SR Slavomír Fiňďo, táto dramatická zmena sa udiala rýchlo počas niekoľkých minulých rokov, čo donútilo medvede hľadať vo zvýšenej miere potravu v agrárnej krajine a blízkosti ľudských obydlí. Pavel Hulva z Prírodovedeckej fakulty UK Praha zároveň poukázal na to, že populácia medveďov na Slovensku stráca genetickú variabilitu, akoby mala približne 250 jedincov.

„Z evolučne genetického hľadiska tak ide o malú populáciu, ktorá môže byť výrazne ovplyvnená náhodnými faktormi. Analýzy životaschopnosti populácie ukázali, že mysliteľné sú aj negatívne scenáre vývoja početnosti,“ skonštatoval Hulva.

Nebezpečenstvo pre človeka

Štátna ochrana prírody zdôrazňuje, že prezentované výsledky štúdie nepopierajú skutočnosť, že medveď môže byť pre človeka nebezpečný. Rovnako v žiadnom prípade nebagatelizujú obavy verejnosti.

U tohto druhu však neexistuje jednoduchý vzťah medzi veľkosťou populácie a množstvom nebezpečných stretov s človekom. Aj malá zmena správania sa ľudskej populácie významne ovplyvňuje pravdepodobnosť interakcie,“ uviedla s dodatkom, že štúdia zároveň zdôrazňuje potrebu kľúčových preventívnych a proaktívnych opatrení.

Náklady na vyhotovenie štúdie boli 227 174 eur. Z toho pražskej univerzite bola vyplatená suma 101 174 eur. Na predchádzajúci výskum o početnosti medveďa hnedého, ktorého spracovateľom bola Technická univerzita vo Zvolene, bolo v roku 2013 vyčlenených 283 627 eur. Celková hodnota zákazky bola vtedy 337 921 eur a boli v nej zahrnuté tiež štúdie zamerané na tetrova hlucháňa a vydru riečnu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Hulva
Firmy a inštitúcie Prírodovedecká fakulta Univerzity KomenskéhoŠOP Štátna ochrana prírodyTechnická univerzita vo ZvoleneUniverzita Karlova