Tatranskú Javorinu zaradili medzi významné lesnícke miesta

Tatranska javorina
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Ochranný obvod Tatranská Javorina v blízkosti poľských hraníc bol zaradený medzi významné lesnícke miesta. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) osadili pred budovou ich ochranného obvodu aj informačnú tabuľu.

Prvé významné lesnícke miesto v TANAPe

Spomínaná časť národného parku v minulosti slúžila ako riaditeľstvo všetkých uhorských majetkov kniežaťa Christiana Krafta Hohenloheho, s ktorým je spätá významná časť histórie tejto tatranskej osady. Informovala o tom v tlačovej správe koordinátorka vonkajšej komunikácie štátnych lesov Martina Petránová.

Práve ŠL TANAPu boli iniciátorom vyhlásenia Tatranskej Javoriny za významné lesnícke miesto, ktoré je vôbec prvým v rámci celého Tatranského národného parku. „Je zaujímavé, že už odborníci presadzujúci vznik národného parku v Tatrách hodnotili stav javorinských lesov ako najlepší na území, čo svedčí o ume a kvalite práce našich predkov,“ uviedol riaditeľ ŠL TANAPu Ján Marhefka.

Vyhlásenie Tatranskej Javoriny za významné lesnícke miesto považuje za prínos aj rovnomenná obec, uviedla to starostka Alena Pitoňáková.

Kniha pri príležitosti vyhlásenia

Pri príležitosti vyhlásenia obvodu za významné lesnícke miesto vyšla aj kniha, ktorá mapuje všetky spomínané kľúčové obdobia dejín tejto časti Tatier. Publikáciu s názvom Tatranská Javorina a s podtitulom Les a človek vydali Štátne lesy TANAPu.

Medzi významné lesnícke miesta zaraďuje štátny podnik Lesy Slovenskej republiky prírodné, stavebné, technické a umelecké pamiatky spojené s lesníckou históriou Slovenska. Týmto miestam venujú lesníci zvýšenú pozornosť a označujú ich jednotnými informačnými tabuľami. Prvým oficiálne vyhláseným významným lesníckym miestom sa stal v máji 2007 park v Topoľčiankach spolu s poľovníckym zámočkom a sochárskym dielom Alojza Štróbla. Tatranská Javorina má poradové číslo 54.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MarhefkaMartina Petránová