Tretine sladkovodných rýb na Zemi hrozí vyhynutie, najviac ohrozené sú jesetery

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jeseter
Foto: ilustračné, Getty images

Tretine sladkovodných rýb na Zemi hrozí vyhynutie. Uviedla to Slovenská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko) v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa organizácie Andrea Settey Hajdúchová. Vychádzala pritom z najnovšej správy „Stratené ryby sveta“, ktorá skúmala stav populácie sladkovodných rýb na Zemi.

Správa konštatuje, že od roku 1970 sa populácia sladkovodných rýb znížila o 84 percent. V prípade veľkých rýb s váhou nad 30 kilogramov ide dokonca o 94-percentný pokles populácie. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) vyhlásila v roku 2020 16 druhov rýb za vyhynutých, celkovo tak eviduje 80 druhov vyhynutých rýb. Ďalších desať druhov je klasifikovaných ako „vyhynuté vo voľnej prírode“. Kriticky ohrozených je 583 druhov rýb, z toho 115 IUCN klasifikuje ako „kriticky ohrozené a pravdepodobne vyhynuté“.

Sladkovodné rieky či jazerá tvoria jedno percento vodných plôch na Zemi. Napriek tomu žije na svete viac ako 18-tisíc druhov sladkovodných rýb, čo predstavuje 51 percent všetkých rýb. Medzi najviac ohrozené druhy sladkovodných rýb patria jesetery, ktoré na Zemi žijú od čias dinosaurov. Aktuálne však 23 z celkovo 27 druhov jeseterov hrozí vyhynutie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea Settey Hajduchová