Poľovníci sa ostro pustili do europoslanca Hojsíka, jeho vyjadrenia o nezvládnutom boji s AMO sú klamstvami a urážkami

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Martin Hojsík
Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Martin Hojsík SITA

Vyjadrenia europoslanca Martina Hojsíka o tom, že Slovensko je príkladom, ako by sa proti Africkému moru ošípaných (AMO) bojovať nemalo, dehonestujú podľa slovenských poľovníkov všetku doteraz vykonanú ťažkú prácu hlavného veterinárneho lekára, veterinárnych lekárov, ministerstva pôdohospodárstva a v neposlednom rade poľovníkov, ktorí sa snažia, aby sa mor nerozšíril po celom Slovensku.

Uviedla to vo svojom stanovisku k statusu europoslanca Martina Hojsíka z 28. júna na sociálnych sieťach Slovenská poľovnícka komora (SPK).

Status plný klamstiev

Krátko po tom, čo sa koncom júna objavil pozitívny prípad AMO u diviačej zveri v okrese Rimavská Sobota, zverejnil europoslanec Martin Hojsík kritický status o nezvládnutej situácii. Tento status je podľa SPK plný klamstiev a zavádzajúcich informácií.

„Na margo tvrdenia o nezvládnutej situácii uvádzame, že Slovenská republika ako jediná z krajín Európy vykonávala preventívne opatrenia už od roku 2014. Vtedy zaviedla nielen sprísnené podmienky pre chovateľov, ale poľovníci v tom čase začali s pasívnym i aktívnym monitoringom a odberom vzoriek z ulovených a uhynutých diviakov. Od tej doby má Slovenská republika každoročne najviac otestovaných vzoriek na AMO, najviac vyškolených a certifikovaných ohliadačov ulovenej zveri, a tiež lov diviačej zveri dosahuje každým rokom historické maximá,“ uviedol hovorca SPK Alojz Kaššák.

Tvrdenia o depopulácii vlkov nesúvisia so šírením AMO

SPK zareagovala aj na tvrdenie europoslanca, že za nezvládnutú situáciu s AMO môže najmä znižovanie populácie vlkov v SR.

„Ďalším klamstvom je i tvrdenie o znižovaní populácii vlkov a zmenšovaní ich priestoru. Vlk rovnako, ako všetky ostatné živočíchy môže AMO rozširovať, nakoľko sa jedná o DNA vírus. A tak, ako bolo rozširovanie AMO potvrdené u karnivorných živočíchov, napr. líšky, tak by bolo s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdené i u vlka, ten sa však v skúmanom území, žiaľ, nenachádzal. Jedinou chybou je, že doposiaľ prenos AMO u vlka nikto neskúmal,“ doplnil Kaššák.

Výzva pre europoslanca od poľovníkov

Slovenská poľovnícka komora vyzýva Hojsíka, aby v boji s AMO začal niečo robiť ako europoslanec.

„Zavádzania verejnosti v zrovnávaní klasického moru s africkým morom, či podceňovaní dôležitej úlohy poľovníkov, by už snáď bolo aj dosť. Poľovníctvo je odbornou činnosťou a to aj napriek tomu, že sa ho určití ľudia snažia prezentovať ako zábavu v podobe zabíjania zveri. Práve na prípade AMO je citeľné a viditeľné, ako je človek prepojený s prírodou a že často prezentované utopistické riešenie nerobiť nič nestačí, ba naopak. Poľovník musí vynaložiť veľké množstvo času a veľké množstvo financií na to, aby sa podieľal na zastavení resp. aspoň spomalení šírenia AMO. Pán Hojsík, čo ste urobili vy v boji proti proti AMO v minulosti a v súčasnosti?“ zakončili poľovníci vo svojom stanovisku.

Poľovníci sa majú europoslancovi vyhrážať

Europoslanec Martin Hojsík reagoval na kritiku poľovníkov ďalším statusom 5. augusta, v ktorom uviedol, že namiesto spoločného hľadania riešenia sa mu poľovníci vyhrážajú a útočia.

„Som skutočne sklamaný akým spôsobom povytŕhala Slovenská poľovnícka komora vety z kontextu môjho statusu. Pre osvieženie pamäti musím uviesť, že 16. augusta 2019 situáciu sama SPK zhodnotila spoločne s vtedajšou agroministerkou Matečnou slovami – Situácia s AMO na Slovensku už nie je vážna, ale už je dramatická – a presne o rok minister Mičovský uviedol, že – Agrorezort zdvojnásobuje odplatu za odovzdané vzorky z diviakov a v prípade nedostatočného lovu požiada o súčinnosť ozbrojené zložky Slovenskej republiky,“ ozrejmil Hojsík.

Ak si podľa europoslanca uvedomíme, že od prvého prípadu pozitívneho nálezu AMO na území SR už uplynul rok a počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku, niečo nie je v poriadku. „Alebo sa prijaté mimoriadne opatrenia ukážu ako nesprávne a neúčinné, alebo sa ich realizácia a kontrola nevykonáva dostatočne a treba ich zákonne vynútiť,“ pokračoval Hojsík.

Prioritou pre europoslanca je vyriešiť problém

Ak by najväčšia stavovská organizácia, akou SPK je, niekedy prečítala texty článkov s porozumením, zistila by, že citované články jednoznačne podporujú fakt, že nie je priestor na hľadanie toho, kto stav spôsobil, ale je priorita vyriešiť problém,“ uzavrel europoslanec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz KaššákMartin Hojsík
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoSlovenská poľovnícka komoraSPK