Bratislavská župa rieši kalamitnú situáciu s komármi, zasadal krízový štáb

komár, komáre
Foto: ilustračné, Getty Images.

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Pre veľký počet komárov v stredu zasadal krízový štáb Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Zvolali ho po utorkovom stretnutí predsedu BSK Juraja Drobu so zástupcami starostov dotknutých obcí na Záhorí pre údajnú kalamitnú situáciu s komármi.

Obce majú kontaktovať ÚVZ

Kraj vyzýva Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ), aby urýchlene preveril podnety na premnoženie komárov na území Bratislavského kraja, pretože ako jediný môže vyhlásiť kalamitný stav. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Boj s komármi prostredníctvom chemických postrekov je v kompetencii obcí. Bratislavský kraj preto vyzýva obce, ktoré ešte nekontaktovali ÚVZ, aby tak urobili. Náhle oteplenie a zvýšená hladina rieky Morava v minulých dňoch vytvorili ideálne podmienky na premnoženie komárov, čo však najprv musí potvrdiť ÚVZ.

Situáciu monitorujú v teréne

Bratislavský kraj na základe vypracovaného monitoringu potenciálnych liahnisk komárov momentálne monitoruje situáciu priamo v teréne.

Rovnako ako hlavné mesto, tak aj BSK používa biologickú látku BTi, ktorá je účinná proti larvám komárov a zabráni ďalšej vlne ich liahnutia. Ide o šetrný, nechemický postrek, ktorý nie je rizikom pre zdravie ľudí ani ostatné živočíchy.

Na základe potvrdeného premnoženia môžu starostovia použiť chemický postrek, ktorý na druhej strane prináša aj mnoho negatívnych dôsledkov pre všetky žijúce organizmy, vrátane ľudí.

V prípade, že by došlo ku kalamitnému stavu premnoženia a výskytu komárov na území hlavného mesta, o prípadnom chemickom postreku z hľadiska ochrany zdravia ľudí rozhodne Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR