Väčšina Slovákov by zálohované PET fľaše vracala, ukázal prieskum

Plastic waste 3962409_1920.jpg
Foto: Stefan Schweihofer z Pixabay

Väčšinu Slovákov by zálohovanie PET fliaš dokázalo motivovať, aby ich vracali späť do obchodov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry IPSOS, podľa ktorého až 90 percent opýtaných súhlasilo, že zálohovanie by pre nich bolo motivujúcim faktorom. Záloha do desať centov by bola dostatočne vysoká, aby motivovala 30 percent ľudí, 18 percent Slovákov by pocítili motiváciu pri zálohe do 20 centov. Iba necelých sedem percent respondentov uviedlo, že by aj napriek zálohovaniu žiadne PET fľaše po použití nevracali do obchodov.

Podľa väčšiny vedeckých odhadov trvá úplné rozloženie plastovej fľaše vo voľnej prírode viac ako 450 rokov. Väčšina ľudí si však myslí, že táto doba je výrazne kratšia. Asi polovica opýtaných odhadla rozloženie PET fľaše na menej ako 100 rokov. Správny odhad uviedol iba jeden z desiatich Slovákov. Online prieskum uskutočnil IPSOS vo februári na vzorke 1045 respondentov.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by sa malo stať na Slovensku realitou od 1. januára 2022. Zákon by mal síce vstúpiť do platnosti od roku 2020, no výrobcom a distribútorom nápojov dal envirorezort dva roky na technické zabezpečenie a zavedenie celého zálohovacieho systému. Cieľom novej legislatívy je postupne zvýšiť recykláciu nápojových obalov až na 90 percent, v súčasnosti sa vyzbiera asi 60 percent PET fliaš. Podľa navrhovaného systému budú musieť na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky všetky obchody, nie všetky ich však budú aj spätne vykupovať. Povinný výkup fliaš bude len v maloobchodných predajniach s predajnou plochou väčšou než 300 štvorcových metrov. Väčšina špeciálne označených jednorazových plastových fliaš a plechoviek sa bude zbierať automatmi, v malých predajniach aj ručne. Záloha za PET fľašu bude 12 centov a za plechovku desať centov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom