Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
Foto: Štátna ochrana prírody |
10. 06. 2019 14:15 Lesy a lesníctvoŽilinský kraj od NasVidiek.skSITA Diskusia

Vo Veľkej Fatre stopli ťažbu dreva. Mohla ohroziť vzácneho hlucháňa

Slovenská inšpekcia životného prostredia dnes začala štátny dozor v súvislosti s náhodnou ťažbou v Ľubochnianskej doline v Národnom parku Veľká Fatra. Podľa podozrení Ministerstva životného prostredia SR, Štátnej ochrany prírody SR, štátnych inšpektorov životného prostredia či verejnosti sa ťažba vykonáva aj v biotopoch hlucháňa hôrneho. Kým sa štátny dozor neskonči, platí zákaz ťažby v dotknutých oblastiach. Ťažbu uskutočňovali v lokalitách, pre ktoré Okresný úrad Ružomberok na základe podnetu Štátnej ochrany prírody SR vydal už 18. februára upozornenie na nebezpečenstvo zničenia biotopu hlucháňa hôrneho. Agentúru SITA o tom informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Ťažba v Národnom parku Veľká Fatra opäť podčiarkla dôležitosť novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú schválila vláda SR. „Nová legislatíva dáva do rúk reálne právomoci Štátnej ochrane prírody SR. A to pri náhodnej aj pri plánovanej ťažbe v najvzácnejších lokalitách Slovenska. Štátni ochranári po schválení novely parlamentom totiž budú dávať súhlas ešte pred samotným začiatkom ťažby. Nebude preto nutné konať až po začatí výrubov,“ uviedol Ferenčák.

Posilnenie ochrany prírody v národných parkoch je obzvlášť dôležité vo vzťahu k ikonickým druhom slovenských lesov, kam patrí aj hlucháň hôrny. Za posledné tri roky zelený rezort prijal viacero konkrétnych opatrení. V roku 2018 okrem Programu záchrany hlucháňa hôrneho na Slovensku pribudlo 1 262 hektárov bezzásahového územia práve pre tento vzácny druh, oznámil envirorezort.

Odporúčané články

Lesy SR drevnú hmotu speňažujú za najvyššie aktuálne trhové ceny, kontrolu NKÚ vítajú Iniciatíva My sme les žiada odvolanie riaditeľa NAPANTu

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X